Leczenie depresji lekiem Alventa

Mam 18 lat. Od pół roku mam stwierdzoną depresję. Brałam alventę 2 miesiące. Kiepsko się po niej czułam. Teraz psychiatra zapisał mi escitil,ale boję się go brać. Chodzę do psychologa. Na razie byłam na 2 spotkaniach. Najcięższe jest dla mnie uczucie odrealnienia. Ciągle zastanawiam się nad tym jak to jest możliwe,że ja mówię,żyję,dotykam.Wydaje mi się,że jestem nierelna,obca.Patrzę w lustro,wiem,że widzę tam siebie,ale jakbym tego nie czuła.Chciałabym się w końcu z tego wyleczyć,tylko jak?

Dzień dobry!

W psychoterapii depresji trzeba nastawić się na dłuższą pracę (w zależności od Pani indywidualnych potrzeb) - zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy regularnych spotkań. Wszelkie wątpliwości co do przyjmowanych leków, ich skuteczności, ewentualnych skutków ubocznych itp. polecam omawiać ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie, stan odrealnienia, który Pani opisuje może przysparzać cierpienia i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na podstawie tego co Pani napisała wnioskuję, że podjęła Pani szereg działań zaradczych - zgłoszenie do lekarza psychiatry, zadbanie o wsparcie psychologiczne. To dobrze, że zadbała Pani o opiekę specjalistyczną. Zastanawiam się z czym wiąże się Pani obawa z przyjmowaniem nowego leku? Czy rozmawiała Pani o swoich wątpliwościach z lekarzem? Różnego rodzaju obawy, wątpliwości dotyczące przyjmowania leków czy przebiegu leczenia są rzeczą naturalną. Warto o tym informować lekarza i w takich sytuacjach zadawać pytania, nawet jeśli wydają się dziwne. Napisała Pani, że odbyła 2 spotkania z psychologiem - często pierwsze wizyty budzą silne emocje. Jest to czas, kiedy pacjent "oswaja" się z psychologiem i nową sytuacją, w której się znalazł. Zachęcam Panią do zgłoszenia w trakcie spotkań opisanej przez Panią trudności, psycholog powinien o niej wiedzieć. Wtedy będzie można poprzyglądać się tym trudnością głębiej. W wielu przypadkach na efekty terapii trzeba poczekać, u jednej osoby są one zauważalne po kilku tygodniach, u innej po kilku miesiącach. Życzę Pani wytrwałości. Pozdrawiam serdecznie