Leczenie nastolatki z depresją

WITAM moja siedemnastoletnia corka od dwoch lat cierpi na depresje.Leczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatow,przyjmowala asertin 150 efeky niezadowalajace.Obecnie lekarz zmienil lek na effectin 75 wiem ze na dzialanie lekow z tej grupy trzeba poczekac ale serce mi peka widzac jak bardzo cierpi.Z powodu choroby ma nauczanie indywidualne w domu ale stan w jakim sie znajduje obecnie utrudnia jej nauke nie moze sie skoncentrowac.Cierpi takze na migrenowe bole glowy.Prosze o pomoc

Witam, być może leczenie nie przynosi skutku bo nie przyczyna depresji jest leczona a jedynie symptomy, co jest zasadniczą różnicą między psychoterapią a farmakoterapią. W sytuacji gdy pacjentka jest osobą niepełnoletnią bezwzględnym wskazaniem jest podjęcie terapii rodzinnej, co oznacza, że na terapię zgłasza się pacjentka wraz z mieszkającą z nią rodziną. To co pisze Pani o stanie psychicznym córki jest niepokojące, zwłaszcza nauczanie indywidualne (kto podjął taką decyzję?) w kontekście wskazania do terapii rodzinnej wydaje mi się dodatkowo pogrążać córkę w procesie chorobowym. Ze względu na pogarszający się stan córki konieczne jest podjęcie szybkiego działania tj. poszukanie terapeuty rodzinnego i podjęcie terapii. Jeśli potrzebuje Pani dodatkowych informacji bądź polecenia kompetentnego terapeuty rodzinnego, proszę o kontakt. Pozdrawiam Danuta Michalczyk

Psychiatrów jest cała masa, warto zasięgnąć porady u kilku i wybrać opcję najskuteczniejszą. Każdy psychiatra ma zaufanie do innych leków i innymi leczy. Do tego konieczna jest psychoterapia, i na pewno nie jest pomocna nauka w domu. To właśnie ludzie są jej potrzebni teraz. Szkoła i rówieśnicy, a nie izolacja, to pogłębia stan rozpaczy. Dziecko reaguje emocjonalnie na to co dzieje się w rodzinie, być może warto się przyjrzeć sytuacji domowej i relacjom w nim panującym. Co wydarzyło sie dwa lata temu. Może jest coś o czy Pani nie wiem, a co obciąża psychikę córki, dlatego należy jak najszybciej podejść do właściwej przychodni. Istnieją też młodzieżowe ośrodki pomocy psychologicznej dla młodzieży i osrodki rodzinne.