Lęk 3,5-letniego dziecka przed przedszkolem

Wita. Co zrobic kiedy dziecko boi sie dzieci,nie chce chodzic do przedszkola bo kolega go udezyl.zmienilismy grupe w tym samym przedszkolu ale czesto placze i boi sie ze mna rozstac. Czy przeczekac a moze zawczesnie dla niego poprostu i lepiej zrezygnowac? Ma 3,5 roku jest b.madry ale i wrazliwy ponad norme.zostaje tam narazie tylko 3,5 h

Mgr Adam Horak Psycholog

Odpowiem, trochę nie wprost. Proszę się zastanowić, co Pani sama odczuwa, gdy dziecko jest w przedszkolu? Uczucia i emocje dzieci są zazwyczaj uczuciami i emocjami jego rodziców, trochę tak jak kalka. Proszę porozmawiać z matką dziecka, które zachowało się niekoleżeńsko wobec Pani dziecka, choć może powinien zrobić to ojciec dziecka. Skoro dziecko jest w stanie wytrzymać w przedszkolu 3,5 godz., to znaczy, że lubi przedszkole, ale proszę nie przedłużać godzin pobytu dziecka poza domem. Gdyby problemy powtarzały się, warto skorzystać z poradni psychologiczno-pedagogicznej, która posiada większe doświadczenie w rozwiązywaniu problemów tego typu.

Witam, dla każdego dziecka, pójście do przedszkola to duże wydarzenie, zmieniające sposób jego funkcjonowania. Dzieci reagują w różny sposób. Jeżeli chcą być Państwo pewni swojej decyzji, tego że dziecku się nie dzieje krzywda, być spokojniejsi w tej sytuacji, wiedzieć czego się mogą spodziewać, porozmawiać z opiekunkami w przedszkolu oraz skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam