Lęk przed przyjmowaniem leków na nerwicę

Lekarze stwierdzili u mnie nerwicę. Dostałam lekarstwa, ale boję się ich brać, bo jak wzięłam jeden lek nie przespałam całej nocy - wystąpiło zwalnianie serca i kołatanie. Robiłam EKG, ECHO, krew, cukier, mocz. Wszystko jest dobrze. Mam lęki, żeby nie zostać sama, badam co chwilę swoje serce, bo mam lęk przed tym, że przestanie pracować. Czuję wtedy ucisk w klatce piersiowej i jak bym zaraz miała przestać oddychać. Nie wiem czy wybrać się do psychologa. Badam oddech, lekarz kazał mi wyrównywać oddech. Piję melisę i biorę magnez. Jak mam lęki staram się o tym nie myśleć i mówię bliskim o swoich lękach. Nie chcę mieć tych lęków, chcę być zdrowa!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Pani objawy nie muszą być efektem działania przyjmowanych psychotropów, co raczej sposobem manifestowania się dolegliwości nerwicowych. Kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, niepokój, lęk, problemy z oddychaniem, obawy o własne zdrowie to typowe objawy nerwicy. Diagnozę zaburzeń lękowych potwierdza dodatkowo brak organicznych przyczyn zaburzeń – żadne badania (EKG, morfologia krwi, glukoza, badanie moczu itp.) nie wykazują żadnych nieprawidłowości fizjologicznych. Charakterystyczne dla leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu nerwicy jest ich opóźnione działanie – w większości przypadków poprawę można zauważyć dopiero po blisko 2-3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Jest to zazwyczaj leczenie przewlekłe. Obecnie stosowane leki wykazują mało skutków ubocznych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem farmakoterapii nerwicy może być zespół serotoninowy w przypadku łączenia leków z grupy SSRI i MAO-I. Występuje on jednak niezmiernie rzadko. W przypadku leczenia farmakologicznego nerwicy niektóre objawy mogą minąć szybciej, np. zaburzenia snu i podenerwowanie, a niektóre mogą się wręcz nasilić. Nie świadczy to o nieskuteczności leku. Od pacjenta wymaga się wytrwałości, by przetrwać początek terapii. Leczenie często zaczyna się od stosowania małych dawek leku, które stopniowo, w miarę potrzeby, są zwiększane. Picie melisy i przyjmowanie magnezu na pewno nie zaszkodzą. Proszę jednak rozważyć wizytę u psychologa. Leki znoszą tylko objawy chorobowe, ale nie demaskują źródeł problemów. Dopiero psychoterapia umożliwia przyjrzenie się swoim trudnościom, konfliktom wewnętrznym, stresom, traumom, wypartym problemom oraz przepracowanie ich. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,

zaburzenia lękowy można leczyć farmakologicznie lub psychoterapią, proszę skorzystać z tej drugiej formy leczenia i z czasem można, jeśli będzie taka konieczność włączyć dodatkowo farmakoterapię. Proszę skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty.

Pozdrawiam sedecznie