Leki bez recepty na łojotokowe zapalenie skóry na twarzy

Dzień dobry, Czy są jakieś dobre leki bez recepty na łojotokowe zapalenie skory na twarzy? Mam problem z cerą i nie wygląda to zbyt korzystnie. Czasami wręcz wygląda bardzo fatalnie. Chciałbym pozbyć się tego problemu. Chciałbym, aby moja twarz wyglądała dobrze pomimo łojotokowego zapalenia skóry. Może jest na to jakiś zabieg? A może jakieś proszki, które można stosować bez skutków ubocznych, a które pomogą w lepszym wyglądzie skóry. Stosowałem różne kremy, przeszedłem na dietę, ale nic nie pomaga. Nie wiem czy można coś z tym zrobić. A może konstulacja z jakimś specjalistą, który zaleciłby coś co pomoże? Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u dermatologa. Musi on ocenić problem, właściwie go zdiagnozować i właściwe zaplanować leczenie. Kuracja powinna być dobrana do każdego pacjenta indywidualnie, dzięki temu jest większa szansa, że będzie skuteczna – a walka z łojotokowym zapaleniem skóry, z jego tendencją do nawracania, nie jest wcale łatwa. Często bowiem dość szybko przychodzi poprawa, ale jak tylko leczenie zostanie przerwane, równie szybko choroba nawraca. Dlatego pacjent powinien się nastawić raczej na wieloletnią walkę o gładką, czystą i zdrową skórę. Najczęściej stosuje się specjalne płyny i szampony do przemywania skóry, bogate w substancje przeciwgrzybiczne (siarkę, dziegieć, selen), które likwidują przyczynę dolegliwości. Miejscowo lekarz może zlecić także stosowanie leków sterydowych, które szybko i skutecznie ogranicza stan zapalny. Wolno je jednak stosować tylko przez krótki czas, bo używane zbyt długo spowodują więcej kłopotów niż przyniosą korzyści. Ponadto, nie wolno ich stosować w obrębie twarzy, jeśli nie jest to konieczne ani nie powinno się ich nakładać na duże powierzchnie skóry. Zdarza się, że chorzy dobrze reagują na antybiotyki, zarówno stosowane na skórę, jak i doustnie. Często zaleca się także naświetlanie zmian specjalnymi lampami, które wysuszają zmiany i działają przeciwgrzybiczno i bakteriobójczo.