Jak pozbyć się biegunki?

Witam!
W przypadku przeziębienia kluczową sprawą jest odpoczynek. W miarę możliwości powinno się ograniczyć codzienne zajęcia i wychodzenie z domu do niezbednego minimum. W domu należy zadbać o dobre wietrzenie (po wyjściu z wietrzonego pomieszczenia), nie za wysoką temperaturę otoczenia oraz nawilżenie powietrza. Należy pić dużo płynów i jeść tyle, na ile mamy ochotę (nie na siłę), ale raczej lekkostrawnych produktów. Polecam domowe metody - czosnek, sok malinowy itp.

Na uczucie zatkanego nosa bardzo przydatne są preparaty z xylometazoliną (spray do nosa). Stosujemy go możliwie najrzadziej, np. rano i na noc maksymalnie przez 5-7 dni.
Z kaszlem jest nieco trudniej, wyróżniamy:
- kaszel suchy - męczący, bez odrywania wydzieliny. Jeśli bardzo nas męczy, można zastosować syrop lub tabletki przeciwkaszlowe bez recepty (np. Acodin).
- kaszel mokry - z uczuciem zalegającej wydzieliny, odkrztuszaniem - stosujemy preparaty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę. (np. Flegamina, ACC) Przy ich przyjmowaniu należy dużo pic (min. 2 litry na dobę) i ostatnia dawkę przyjmować najpóźniej o 16.00-17.00.

Z uczuciem ogólnego rozbicia, bólów mięśniowych można walczyć za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Paracetamol (Panadol, Apap itp) działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast ibuprofen (Ibuprom itp) dodatkowo przeciwzapalnie.

Przeziębienie powinno trwać do ok. 7 dni. Jeśli infekcja się przeciąga, lub po okresie wstępnej poprawy następuje pogorszenie, należy udać się do Lekarza Rodzinnego.

Dodam że po infekcji dróg oddechowych kaszel (szczególnie przy wysiłku, zmianie temperatury otoczenia itp) może utrzymywać się przez ok.3-4 tyg z powodu uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych (potrzeba czasu na jego regenerację). Jeśli poza tym nie ma innych objawów to nie trzeba się tym niepokoić.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty