Lizozym a lekoodporność

Mam pytanie dotyczące lekooporności. Obecnie bakterie są oporne na wiele antybiotyków. Jak się sprawa ma co do lizozymu? Słyszałam o połączeniu antybiotyku z muramidazą. Jeżeli bakterie wytworzyły oporność na antybiotyki, to czy nie wytworzyły takiej oporności na lizozym? Czy taka terapia ma w ogóle sens? I jeśli byłyby potwierdzone informacje, że bakterie wytworzyły odporność na lizozym to dlaczego wciąż stosowana jest tego typu forma antybiotykoterapii? Przecież w takim przypadku większość procesów leczenia nie ma sensu, bo i tak nic to nie da... Może tworzę trochę za bardzo "wydumane" historie, ale nie bardzo jestem w stanie to zrozumieć... Czy terapia z zastosowaniem lizozymu ma w ogóle sens w przypadku lekoodpornosci? Czy jest stosowana tylko po to, żeby zastosować cokolwiek? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Jak na razie nie ma potwierdzonych przypadków oporności na lizozym. Jednocześnie niezwykle rzadkie są przypadki braku odpowiedzi na leczenie antybiotykami dlatego taka terapia jest na pewno do rozważenia, jednak jak na razie nie stosuje się jej w codziennej praktyce.