Liszaj twardzinowy przerostowy w miejscu intymnym

Witam. Mam problem ze sromem . Pobrany wycinek wykazał liszaj twardzinowy przerostowy ( lichen sclerosus hypertrophicus). Czy oba to leukoplakia, dystrofia przewlekła. stan przedrakowy. Obecnie stosuję tylko maści . Pozdrawiam

Liszaj twardzinowy ok. sromu jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Sam liszaj nie jest nowotworem. Stwierdzono jednak, że jeśli choroba trwa, może sprzyjać w miejscu jej występowania rozwojowi raka. Wydaje się, że dotyczy to jednak tylko kobiet, które się nie leczą.
Zachęcam więc Panią do systematycznego leczenia. Maści steroidowe mają udowodnioną skuteczność w leczeniu tej choroby. Konieczne są też regularne kontrole lekarskie, tak aby wszelkie nieprawidłowości i niepewności móc szybko wykluczyć.