Łysienie po urodzeniu dziecka i guzek pod skórą

Witam, jestem 33-letnią kobietą, 5 miesięcy temu urodziłam drugie dziecko. Karmię je piersią. Moje pytanie dotyczy skóry głowy. Otóż około 2 lata przed zajściem w ciążę z drugim dzieckiem zauważyłam, że (prawdopodobnie) po wizycie u fryzjera zaczęły przerzedzać mi się włosy z lewej strony nad czołem, gdzie czasem miałam lekkie stany zapalne w tym miejscu. Zbagatelizowałam sprawę, tym bardziej, że mam bardzo gęste włosy. Pomyślałam, że same odrosną. Niestety problem się nasilił. Zrobiłam wiele badań, na obecność bakterii w tym miejscu, badania krwi, hormonów, tarczycy, poziomu testosteronu, wszystko jest ok. Wyszło mi tylko, że mam candida parapsylosis, ale lekarz zapewniał mnie, że jest tego niewiele, prawie każdy to ma. Z racji karmienia piersią przepisał locoid, clotrimazol w płynie i jakiś szampon na porost włosów. Mimo, że stosuję się do zaleceń lekarza, odrasta mi tylko parę włosów. Łupież zniknął w tym miejscu, ale mam wrażenie, że pod skórą mam takie zgrubienie o średnicy 1 cm, które trochę boli i swędzi po dotknięciu. Zgrubienie jakby przesuwa się w tył głowy niosąc za sobą przerzedzenie włosów. Jestem załamana bezradnością w tej sprawie. Przedziałek robię tylko po prawej stronie, gdyż po lewej mam przerzedzony, a wręcz wyłysiały fragment. Proszę o radę jakie badania mogę jeszcze zrobić. Może na obecność pasożytów w skórze głowy? Czy to możliwe, że candida parapsilosis aż tak przerzedza mi włosy? Dziękuje i pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Jeżeli problem się nasila konieczne jest leczenie specjalistyczne, czyli wizyta u dermatologa, który zajmuje się właśnie problemami nadmiernego wypadania włosów. W pierwszej kolejności trzeba postawić rozpoznanie, a tego bez wizyty u lekarza nie da się zrobić. Po ciąży niestety wiele kobiet boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość badania lekarskiego. Jeżeli w poprzednim badaniu pojawiły się zarodniki grzyba, warto ponownie badanie powtórzyć. Natomiast badanie w kierunku pasożytów raczej nie ma sensu. Można jeszcze pokusić się o wykonanie trichogramu oraz koniecznie proszę ponownie powtórzyć podstawowe badania laboratoryjne rozszerzone ponownie o hormony tarczycy oraz poziom glikemii.
Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam