Mam 14 lat i 63 kg: jak powinnam się odchudzać?

Mam 14 lat, ważę 63-64 kg i mierzę 169 cm. Na bilansie miałam zapisane, że mam nadwagę. Chciałabym zrzucić kilka kilogramów, przede wszystkim z ud i brzucha. W-f mam 2 razy w tygodniu po 2h lekcyjne. Oprócz tego tańczę. Chciałabym zapytać, jaką dietę powinnam stosować? Uwzględniając to, że chodzę do szkoły i kończę lekcje między 13 a 15 (czasami 16).
14 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich Twój wzrost oraz masa ciała znajdują się w normie wieku. Co prawda masa ciała znajduje się na granicy 90. centyla, ale  biorąc pod uwagę wzrost jest to związane raczej z budową konsytucjonalną organizmu.
Wskaźnik BMI sugeruje prawidłową masę ciała.
W związku powyższym nie ma konieczności redukowania masy ciała.

Jednakże w celu poprawy sylwetki możliwa jest redukcja ok 5 kg masy ciała. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie żywienie i regularny tlenowy wysiłek fizyczny
Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.
Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

Redakcja abcZdrowie.pl

0

Witam,

Nie powinnaś się odchudzać, jesteś w wieku dojrzewania i Twój organizm potrzebuje odpowiednią ilość składników odżywczych i energii dla dalszego rozwoju. Możesz jednak zamienić swoje błędne nawyki żywieniowe na prawidłowe.

Podam kilka zasad żywieniowych dotyczących prawidłowego żywienia.
1. Zaplanuj 4-5 posiłków dziennie (wśród nich przynajmniej jeden powinien być posiłkiem ciepłym).
2. W głównych posiłkach powinno znajdować się źródło pełnowartościowego białka (np. mięso, ryby, wędliny, jaja).
3. Zaleca się podawanie chudych wędlin i mięsa. Z mięs należy wykrawać tłuste kawałki, a drób serwować bez skóry. 4. Mleko i przetwory mleczne powinny być spożywane każdego dnia.
5. Wybieraj dobrej jakości tłuszcz roślinny i masło.
6. Do surówek powinien być dodawany olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek.
7. Sałatki owocowe mogą być posypane np. nasionami słonecznika, orzechami włoskimi. Takie sałatki powinny zastąpić słodkie przekąski (batony, czekolady, lody).
8. Zalecane jest zwiększyć ilość warzyw w diecie.
9. Wskazane jest stosowanie produktów pełnoziarnistych (ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe). Produkty pełnoziarniste są źródłem węglowodanów złożonych, które dają więcej energii.
10. Zalecane jest stosowanie różnorodnych technik przyrządzania potraw- gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub bez, zapiekanie. Smażenie powinno ograniczone.
11. Należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz unikać żywności typu „fast-food”.
12. Pij dużo wody mineralnej niegazowanej zamiast dosładzanych napojów, które są źródłem „pustych kalorii”.
13.Zwiększ swoją aktywność fizyczną.

Zapraszam również na moją stronę www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty