Mam 16 lat - czy moja waga jest prawidłowa?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć ile powinnam ważyć. Mam 16 lat, mierzę 160 cm, ważę 45 kg. Czy to prawidłowa waga dla dziewczyny w moim wieku?

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zarówno według siatek centylowych jak i wskaźnika jakim jest BMI Twoja waga jest zdecydowanie za niska. Wskaźnik BMI, który dla Ciebie wynosi 17,6 oznacza niedowagę! Według siatek centylowych Twoja waga znajduje się poniżej 3 centyla, co również oznacza niedowagę! Prawidłowa minimalna waga dla Twojego wzrostu i wieku powinna wynosić około 50 kg. Pamiętaj, że ciągle znajdujesz się w okresie wzrostu i dojrzewania, kiedy Twój organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać. Taki niedobór wagi może skutkować zaburzeniami hormonalnymi, a w tym utratą miesiączki.