Mam 16 lat i ważę 62 kg przy wzroście 153 cm. Jaką dietę powinnam stosować?

Witam, mam 16 lat i ważę 62 kg przy wzroście 153 cm. Bardzo bym chciała, abyście pomogli mi w znalezieniu odpowiedniej diety. Jestem bardzo aktywna, dużo ćwiczę na siłowni, ale nie wiem jaką dietę mam stosować. Pomocy!

Witaj,
w Twoim wieku przeciwwskazane są tzw. diety odchudzające. Najlepsze efekty przyniesie Ci nauczenie się zdrowych nawyków żywieniowych.
Piszesz, że jesteś aktywna więc tak trzymać! To bardzo ważne, żeby oprócz mądrego odżywiania ruszać się.

Co do diety, czyli sposobu żywienia, to najpierw powinnaś sobie uświadomić, co robisz dobrze, a co wymaga poprawy. Kolejna rzecz, to wprowadzenie w życie zdrowych nawyków żywieniowych.
Poniżej przesyłam Ci wskazówki, jak taka dieta powinna wyglądać.

Jedz regularnie, 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tych samych porach. Należy jeść często, ale w niewielkich ilościach. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem).

Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Jedz produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe, tj. owsiane, grube kasze, tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony). Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj ziemniaków, marchewki i buraków.
Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude, tj. pierś z kurczaka/indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie.
Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne.

Dodatkowo - wysypiaj się, minimum 8 godzin dziennie. Najlepiej jest kłaść się spać nie później niż o 23.00. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.

Więcej szczegółów nt. zdrowych nawyków znajdziesz w załączonych artykułach:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj, że korzystne dla zdrowia, a zarazem najbardziej skuteczne jest powolne chudnięcie - od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Jeżeli po kilku miesiącach średni ubytek na tydzień będzie mniejszy lub większy niż ten powyżej, umów się do dietetyka, który specjalnie dla Ciebie napisze plan żywieniowy i systematycznie będzie uczył Cię zdrowych nawyków żywieniowych.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska