Mam cukrzycę - co zrobić by zajść w ciążę?

Witam.
Od roku staramy się z mężem o drugie dziecko. Przy pierwszej ciąży miałam cukrzycę ciążową, teraz wróciła, jest lekka, wystarczy dieta i ruch, tak diabetolog powiedziała, więc tak rozpoczęłam cykl, zaczęłam dietę. Dodatkowo dostałam leki od ginekologa na stymulację jajników, oczywiście też luteinę. W końcowej fazie cyklu, byłam monitorowana i były dwa jajeczka, jednak do zapłodnienia nie doszło. dzisiaj w terminie miesiączki (która jest bardzo regularna co 30 dni) mam małe plamienia.

Parę okresów wcześniej poprzedzały tygodniowe plamienia, a teraz w dniu okresu, to już coś. Wcześniej miałam operowanego torbiel na jajniku, i lekarka mówiła, że te plamienia to od tego, ale po usunięciu nadal były.
Czy te plamienia mogą być spowodowane wysokim poziomem cukru i co powinnam jeszcze zrobić żeby się udało?
Dodatkowo mam niedoczynność tarczycy ale lekarz powiedział, że to nie przeszkadza zajść w ciążę, wyniki były w normie oprócz anty tpo, który wynosił 123 ale mam chorobę hashimoto i niższy nie będzie, tak powiedziała lekarka.
Pozdrawiam Ewa J.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli chodzi o same starania o dziecko, to powinna się Pani uzbroić w cierpliwość. Nawet w pełni zdrowym i płodnym parom zajście w ciążę może zabrać kilka czy nawet kilkanaście miesięcy regularnych starań. Najważniejsze w Pani przypadku jest kontrolowanie poziomu cukru. Powinna Pani nabyć glukometr i regularnie kontrolować poziom cukru (4 razy dziennie, przed i po posiłkach), tak aby mieć pewność co do jego stabilnego, niskiego poziomu. Skoki poziomu cukru i jego podwyższony poziom są szczególnie niebezpieczne dla dziecka w pierwszym trymestrze ciąży. Również nasilenie objawów cukrzycy, do którego może dojść w drugim i trzecim trymestrze ciąży wiążę się z ryzykiem powikłań u dziecka jak i u matki. Polecam artykuł na naszym portalu. Niestety przy chorobie Hashimoto istnieje zwiększone ryzyko poronienia ciąży na wczesnym etapie, a samo zajście w ciąże może być utrudnione, nawet przy prawidłowych poziomach hormonów (prawdopodobnie ze względu na zaburzenia układu immunologicznego w przebiegu choroby Hashimoto).

Pozdrawiam serdecznie!