Marskość wątroby u alkoholiczki

Jestem 22 letnią córką prawie 60 letniej alkoholiczki. 5 lat temu trafiła do szpitala gdzie zdiagnozowano u niej marskość wątroby(i cukrzyce typu drugiego). Przez ten czas moim zdaniem w ogóle nie piła. Jednak przez ostatni miesiąc coś się zmieniło i znów próbowała sobie kupować alkohol. Raz jej się udało, trafiła do szpitala, gdzie znów powiedziano nam o zniszczonej w sposób nieodwracalny wątroby. Czy w ogóle osoby w jej sytuacji mają szanse na np. przeszczep rodzinny? Gdybym ja np. była dawcą?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Jeśli mama będzie miała udokumentowaną, zdeklarowaną abstynencję, będzie pod kontrolą psychiatryczną co do swojego alkoholizmu to jest możliwość przeszczepu wątroby. Co do tego czy przeszczep będzie możliwy rodzinny czy od obcego dawcy o tym musi zadecydować ośrodek transplantacyjny, z którym należy się skontaktować.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być marskość wątroby?

Czy jeżeli mam świąd skóry i przy tym towarzyszy mi ból wątroby, ale nie mam żadnych zmian skórnych, ani nic innego, to może to oznaczać marskość wątroby? Mam 28 lat, mam siedzący tryb życia, jadłam dużo cukru i tłustego, z badań wiem że miałam lekko przetluszczona wątrobę, zastanawia mnie to, czy przez samo przetłuszczanie też może tak boleć wątroba i swędzieć skóra. Bardzo się boje, a nie mam jak zdobyć ubezpieczenia by pójść do lekarza. Ogólnie zaczęło mnie tak swędzieć skóra i boleć wątroba jak zjadłam ostatnio smażone kotlety, nie wiem czy po prostu mi zaszkodziły, czy .mam marskość, czy może to swędzenie jest na tle nerwowym, a dużo się stresuje
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Przykro nam, że występują u Pani takie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które na pewno obniżają komfort życia i mogą powodować pewien niepokój o stan zdrowia.

Z opisanych przez Panią objawów, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z marskością wątroby, czy też inną przypadłością. Takie dolegliwości mogłyby wskazywać na wiele problemów zdrowotnych, ale również nie muszą oznaczać, czegoś niepokojącego.

Aby móc potwierdzić lub wykluczyć wszelkie choroby, należałoby wykonać wiele badań, gdyż na podstawie samych objawów nie ma możliwości stwierdzenia chociażby marskości wątroby. Przydatne mogłyby okazać się w tym celu wykonanie USG jamy brzusznej, pełnej morfologii krwi wraz z CRP oraz określenie poziomu prób wątrobowych i kreatyniny.

Zalecamy, zatem w miarę możliwości konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Na pewno istotna w Pani wypadku może być dieta, bogata w warzywa, owoce oraz kwasy omega 3 i 6. Należałoby unikać tłustych i smażonych potraw, a także produktów przetworzonych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby-mozna-wyleczyc-sprawdzilismy-czy-to-prawda

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty