Menopauza – czy mogę być w ciąży?

Witam, mam 50 lat, nie miałam miesiączki przez 8 miesięcy, lekarz stwierdził, że to jest menopauza. Potem pojawiła się miesiączka przez 2 miesiące i znów nie mam miesiączki przez 5 miesięcy. Kochałam się z mężem bez zabezpieczenia w lipcu i sierpniu, a teraz 9 września dostałam miesiączkę. Mogę być spokojna, że nie jestem w ciąży? Proszę o poradę. Estera

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli krwawi Pani obficie (nie jest to tylko plamienie), to raczej nie jest Pani w ciąży. Może Pani oczywiście wykonać test ciążowy! Fizjologiczna niepłodność występuje dopiero po stwierdzeniu menopauzy, czyli gdy miesiączka nie pojawiła się co najmniej przez ostatnie 12 miesięcy. Póki nie osiągnęła Pani tego etapu, wciąż jeszcze jest Pani płodna - choć oczywiście w bardzo ograniczonym zakresie.

Pozdrawiam.