Miesiączka po 15 dniach + przyjmowanie tabletek

Mam dosyć skomplikowany problem. Przyjmuje tabletki y******* od 2 lat, w marcu zrobiłam sobie 2 miesięczną przerwę. Dzisiaj dostałam okres zaledwie 15 dni po wcześniejszym i postanowiłam wrócić do przyjmowania tabletek, jednak wzięłam niechcący tabletkę na niedzielę zamiast na poniedziałek, a ponieważ nie wiedziałam jeszcze, że nie ma to znaczenia przyjęłam zaraz potem drugą, tę na poniedziałek. W związku z tym mam pytania: Czy działanie tabletek nie będzie zaburzone, skoro przyjęłam 2 tabletki pierwszego dnia okresu? Czy to krwawienie po 15 dniach od ostatniego okresu może oznaczać coś innego niż miesiączkę? I wtedy działanie tabletek nie będzie skuteczne?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl ma prawo być rozregulowany. W związku z tym krwawienie najprawdopodobniej było "zwykłą" miesiączką. Oczywiście krwawienie w połowie cyklu może np wynikać z owulacji, i wtedy działanie antykoncepcyjne tabletek nie będzie odpowiednio skuteczne przez pierwszy tydzień stosowania. Dla Pani bezpieczeństwa proponuję zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywami przez pierwszy tydzień.

Jeśli chodzi o przyjęcie 2 tabletek naraz, to nie ma to większego znaczenia. Takie zachowanie nie jest polecane na dłuższą metę, ale jednorazowo nie stanowi problemu.

PS Robienie przerwy w przyjmowaniu tabletek oczywiście nie jest zabronione, i jeśli chce Pani tak robić, to Pani wybór. Z medycznego punktu widzenia nie jest to jednak działanie uzasadnione. Nie przynosi kobiecie medycznych korzyści, a prowadzi do takich niepokojów, jak opisane przez Panią.