Miesiączka podczas ciąży

Jak często zdarza się, że kobieta w ciąży normalnie miesiączkuje? Lub też jak często zdarza się, iż kobieta dostała miesiączkę, test wyszedł negatywny, przy stosowaniu tabletek, a kobieta jednak jest w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niektóre kobiety doświadczają skąpego krwawienia w terminach, w których wypadałaby miesiączka, będąc w pierwszym trymestrze ciąży. Nie jest to jednak tak obfite krwawienie, jak "prawdziwa" miesiączka i zdarza się to może u kilku procent ciężarnych.
Tabletki antykoncepcyjne są uważane za najskuteczniejszą (choć chyba najbardziej inwazyjną) metodę zapobiegania ciąży. Zawodzą w ok. 1% przypadków rocznie. Test ciążowy może dać wynik fałszywie negatywny (negatywny mimo obecności ciąży), jeśli wykona się go zbyt wcześnie. Przy przyjmowaniu tabletek, jeśli dojdzie do zapłodnienia, trudno określić datę poczęcia, dlatego jeśli podejrzewa się ciążę, to należy test powtarzać kilkakrotnie w odstępach kilkudniowych, aby mieć pewność co do jego negatywnego wyniku.
Krwawienie podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek nie jest prawdziwą miesiączką, lecz krwawieniem spowodowanym odstawieniem hormonów. Jeśli dojdzie do ciąży, zwykle się ono nie pojawia. Nie powiem Pani niestety dokładnie, w procentach, jak często krwawienie z odstawienia występuje u kobiety, która zaszła w ciążę stosując antykoncepcję hormonalną, ponieważ bardzo niewiele jest przypadków, w których w ogóle dochodzi do ciąży przy jej stosowaniu.
Pozdrawiam!