Migrena z aurą a leczenie nerwicy lękowej

Dzień dobry. Mam 21 lat i od 9 leczę się na nerwicę lękową. Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie migrenę z aurą, ale od dawna bóle głowy są inne- krótsze i pulsujące, łupiące. Często czuję się zmęczona, a od pewnego czasu zauważyłam mroczki, podłużne przezroczyste linie i gwiazdki w polu widzenia, które przesuwają się razem z moją gałką oczną. Czy to mogą być objawy nerwicy? (nie chcę wszystkiego pakować do jednego worka) Czy to mogą być objawy guza mózgu? Dziękuję za odpowiedź.

Mogą to być zarówno objawy nerwicy jak i innych zaburzeń. Dlatego warto skonsultować się ze swoim psychoterapeutą, który zna historię choroby i objawy. W razie czego zaleci konsultację z neurologiem (która potwierdzi lub wykluczy inne objawy).

Witam serdecznie,
zwykle przy takich objawach zalecana jest konsultacja z lekarzem neurologiem, ja mogę powiedzieć tylko, że prawdopodobieństwo guza mózgu jest na prawdę znikome, może to być objaw nerwicowy albo neurologiczny ale bardziej wynikający z jakiś objawów krążeniowych być może bliższy migrenie, z którą jak Pani pisze ma Pani problemy. Od strony psychologicznej mogę Pani jedynie zalecić większe skoncentrowanie się na swoim zdrowiu psychicznym, radzeniu sobie ze stresem, mogłoby to mieć pozytywny wpływ zarówno bezpośrednio na objawy nerwicowe jak i być może zmniejszyłoby nieco dolegliwości migrenowe. Jeśli dobrze odgaduję, że chroniczny stres (mniej lub bardziej uświadomiony) jest Pani problemem, to jego zminimalizowanie nauczenie radzenia sobie z nim, mogłoby przynieść korzystne skutki dla zdrowia w ogóle. Do tego wszystkiego pisze Pani, że ma problemy z nerwica właściwie już od 12 roku życia to poważny powód dla którego warto myśleć o psychoterapii, na prawdę myślę, ze w Pani przypadku to najlepsza opcja, istnieją możliwości terapii bezpłatnej z NFZ, gdyby miała Pani więcej pytań, bądź potrzebowała mojej pomocy w znalezieniu właściwej terapii, proszę o kontakt indywidualny. Pozdrawiam.