Moczenie nocne u 12-latka

mam syna 12 lat moczy się w nocy chodziłam do lekarza jest wszystko w porządku z moczem i nerkami u psychologa też byłam nie ma zaburzeń a i tak się moczy co mam z tym zrobić

Szanowna Pani,
Jeśli rzeczywiście wszystko jest w porządku z nerkami syna i nie ma zaburzeń psychologicznych to nalezy jeszcze wyjaśnic stan układu moczowego tj głównie pecherza moczowego. Tym powinien zając się nefrolog lub urolog. Rzadsze przyczyny to zespół bezdechu sennego, zaburzenia ze strony p. pokarmowego i inne.
z powazaniem,
J.Zachwieja

Skoro prawdopodobne przyczyny takie jak infekcje dróg moczowych, zaburzenia emocjonalne czy psychologiczne zostały wykluczone, proponuje rozważyć udanie się do terapeuty neurorozwoju albo ogarniętego terapeuty integracji sensorycznej celem wykluczenia występowania odruchu Galanta. Konsekwencjami przetrwałego lub śladowego występowania rdzeniowego odruchu Galanta często są trudności z uwagą i koncentracją, ogólny niepokój ruchowy oraz moczenie nocne. Wtedy u takiego 12 latka podczas przewracania się z boku na bok dochodzi do nacisku w okolicy lędźwiowej. Jednoczesny dotyk obu stron kręgosłupa może uaktywnić odruch Pulgara Maxa, który może spowodować oddanie moczu. Wspomnę jeszcze, że występuje biologiczny związek między niedrożnością górnych dróg oddechowych (katar zimą lub alergia) a moczeniem się nocnym.

Witam, proponuję najlepszego specjalistę w tej dziedzinie - dr Grzegorz Paruszkiewicz z Warszawy (namiary do ustalenia w Internecie). Pozdrawiam RH