Możliwość zarażenia listeriozą w 36. tygodniu ciąży

Witam, Jestem w 36 tygodniu ciąży. Wczoraj w restauracji zamówiłam sałatkę. Podczas jej jedzenia zauważyłam, ze znajduje sie w niej kilka surowych rybek (anchois). Żadnej z nich nie zjadłam, zjadłam tylko te składniki sałatki, które nie dotykały rybek. Czy jest możliwe, abym w ten sposób zaraziła sie listerioza? Czy powinnam wykonać badania, jeśli tak w jakiej klasie: igg czy igm? Proszę o odpowiedz ponieważ bardzo sie martwię ze mogłam narazić maluszka na niebezpieczeństwo.

Aleksander Ropielewski

Nie ma powodu do niepokoju. Diagnostyka będzie konieczna jedynie w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, które mogłyby wskazywać na infekcję.