Możliwość zastosowania ostropestu plamistego, olejku oregano i witaminy E w celu rozcieńczenia krwi

Dzien Dobry, Moj ojciec ma bardzo gesta krew i przyjmuje pradaksal na rozcieczenie. Dodatkowo poziom homocysteiny podwyzszony o ok 70%. Czy zamiast pradaksalu moze stosowac ostropest plamist + olejek oregano + wit E w celu rozcieczenia krw. Pozdrawiam, Tomek

Nie zaleca się takiego postępowania. Skuteczność kliniczna tych preparatów w zaburzeniach krzepnięcia (nie są to nawet leki) jest po pierwsze nie do końca przebadana (jeśli w ogóle), po drugie nieprzewidywalna. Leki przyjmowane przez Pańskiego ojca przeszły badania kliniczne, są bezpieczne i przede wszystkim skuteczne. Proszę ich nie odstawić bez wyraźnego zalecenia lekarza prowadzącego. Nieuzasadnione odstawienie leków zmniejszających krzepnięcie może zakończyć się dla Ojca tragicznie, np. udarem. A zamiana ich na naturalne preparaty jest równoznaczna ich odstawieniu.

Piotr Pilarski

Nie, nie wolno zmieniać tego leku. Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia krzepliwości krwi. Jego działanie jest potwierdzone licznymi badaniami natomiast wymieniony przez Pana preparat nie ma żadnych badań i nie jest zalecany.

Pozdrawiam.