Vessel Due a czas przyjmowania go na niewydolność żylną

Dzień dobry! Mam 34 lata i w zeszłym roku miałam wykonane badanie ultrasonograficzne Doppler. Zgłosiłam się na nie głównie z tego powodu, że nogi mi często puchły przy dłuższym siedzeniu i mnie bolały. W badaniu wyszło, iż cierpię na niewydolność żylną. Dostałam leki Vessel Due F,  które najpierw brałam po dwie tabletki na dzień, teraz mam brać jedną raz dziennie. Objawy jakie miałam wcześniej ustąpiły, to znaczy nie puchną mi już nogi i nie bolą mnie, czuje się znacznie lepiej. Mam więc pytanie, czy ten lek można przyjmować tak długo, a zażywam go już od lipca 2011 r. Czy te leki trzeba już brać do końca życia? Cena tabletek Vessel Duo F nie jest mała, więc jeżeli nie ma potrzeby to z chęcią odstawię ten lek, a jeżeli muszę brać to gdzie kupię Vessel Duo F najtaniej? Bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam. Barbara.

Witam!

Preparat vessel Due F stosuje się w chorobach naczyń ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy.
Zwykle leczenie zaczyna się od iniekcji domięśniowych, bądź dożylnych w dawce jednej ampułki na dobę przez około 20 dni. Następnie przechodzi się na formę doustną preparatu - kapsułki podaje się 1-2 razy dziennie po jednej lub dwie sztuki.

Formę doustną preparatu zazwyczaj podaje się około 40 dni. Cały cykl kuracji (20 dni formy iniekcyjnej plus 40 dni formy doustnej) powinno się powtarzać co najmniej dwa razy w roku.
Nie jest to jednak sztywna reguła i jeżeli lekarz uzna za konieczne może zmienić wielkość dawki oraz czas stosowania preparatu. Nie jest to w żaden sposób niebezpieczne - preparat nie stwarza ryzyka wystąpienia powikłań.

Należy zwrócić uwagę jedynie na jednoczesne zażywanie innych leków przeciwzakrzepowych (heparyna drobnocząsteczkowa, acenokumarol, warfaryna)- w takich przypadkach należy regularnie kontrolować parametry krzepnięcia krwi.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Substancją czynną preparatu vessel Due F jest Sulodeksyd. Lek stosuje się w schorzeniach naczyniowych przebiegających z ryzykiem zakrzepicy. Lek dostępny jest w formie iniekcji domięśniowych lub dożylnych oraz w formie kapsułek. Preparatu nie zaleca się przyjmować w okresie ciąży i karmienia. Jak przy przyjmowaniu każdego leku mogą wystąpić działania niepożądane, do których należą m.in. zwroty głowy, biegunka, nudności, bóle żołądka. Ważne jest, aby jednocześnie nie zażywać preparatów przeciwzakrzepowych tj. acenokumarol czy heparyna drobnocząsteczkowa. Jeśli przyjmuje Pani takie substancje należy powiedzieć o tym lekarzowi i wtedy należy ściśle kontrolować parametry krzepnięcia we krwi.

Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od podawania leku w formie roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych. Zalecany schemat dawkowania to 1 amp. na dobę przez 15-20 dni. Następnie leczenie kontynuuje się poprzez podawanie leku doustnie 1-2 kaps. 2 razy na dobę (między posiłkami) przez 30-40 dni. Zalecane jest, aby pełny cykl leczenia powtórzyć przynajmniej dwa razy w przeciągu trwania roku.

To dawkowanie jest dawkowaniem zalecanym, lek nawet w innym dawkowaniu nie jest niebezpieczny. To czy należy go odstawić zależy od wskazań i ryzyka zakrzepicy. Musi to ocenić lekarz prowadzący-proszę się do niego zgłosić. Istnieją też inne leki poprawiające stan naczyń. Jeśli występują np. działania niepożądane i chce Pani zmienić lek, również proszę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu. Ogólnie leku tego wcale nie trzeba przyjmować dożywotnio, wszystko zależy od tego jak się Pani czuje i czy ma Pani jakieś objawy.