Dzień dobry, tak to może być nerwica somatyzacyjna. Jest to rodzaj zaburzeń lękowych (ich podłożem jest lęk), w których trudności emocjonalne manifestują się poprzez objawy z ciała tj. palpitacja serca, trudności z oddychaniem, poczucie słabości.
Postępowanie w przypadku tego rodzaju zaburzenia jest następujące: w pierwszej kolejności należy wykluczyć podłoże biologiczne trudności, i jeśli badania nic nie wykażą - rozpocząć leczenie psychiatryczne oraz psychoterapeutyczne.
Wydaje się, że ma Pan aktualne wyniki badań, dlatego proszę udać się do psychologa oraz psychiatry. Skuteczność leków przeciwlękowych potwierdza psychogenną etiologie Pana trudności.
Rozumiem, że jest Pan mocno zaniepokojony objawami, obawia się Pan o swoje zdrowie i życie, ma Pan poczucie dezorientacji, być może utraty kontroli - jest to normalne wśród Pacjentów z tym rozpoznaniem.
Niechęć do akceptacji emocjonalnego podłoża trudności jest także zrozumiała. Większość Pacjentów chętniej odwiedza lekarzy kardiologów niż psychiatrów. Jest to związane z stereotypami narosłymi wokół osób korzystających z pomocy specjalistów zajmujących się tą działką zdrowia.
Musi Pan jednak wiedzieć, iż nieleczona nerwica prowadzić może do znacznego upośledzenia codziennego funkcjonowania, a z czasem i odbierać radość z życia.
Wielu Pacjentów z zaburzeniami somatyzacyjnymi doświadcza objawów w momencie ważnych zmian życiowych, które aktualizują wewnętrzne konflikty. Być może ciężko obecnie Panu zidentyfikować te czynniki, część z nich może być nieuświadomiona.
Dlatego warto pomyśleć o psychoterapii, która pomoże z zrozumieniu dziejących się w Panu procesów. Bo właśnie psychoterapię uznaje się za najskuteczniejszą metodę leczenia nerwic.
Na koniec jeszcze dodam, iż objawy zaburzeń nerwicowych na jakimś etapie życia przejawia ok. 1/3 populacji. Nie jest to nic wstydliwego. U większości Pacjentów wdrożenie specjalistycznego leczenia skutkuje całkowitym ustąpieniem objawów.
W razie pytań, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam.
Kamila Dziwota
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ataki paniki przy leczonej nerwicy – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Bolesność klatki piersiowej, ataki paniki a nerwica – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Co powoduje drżenie przy niedoczynności tarczycy i insulinooporności? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Ataki serca, osłabienie, ucisk w klatce piersiowej – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Przyśpieszone akcji serca u 39-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Drętwienie klatki piersiowej, zaburzenia oddychania a nerwica – odpowiada Mgr Katarzyna Batugowska
- Mocne bicie serca i duszności – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co jest powodem silnych zawrotów głowy i bólu w okolicach serca? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co oznacza ten ucisk na poziomie serca? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Co mogę zrobić z tymi kołataniami serca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Napad lęku
Zaburzenia lękowe są często występującymi dolegliw
Jak odróżnić atak paniki od ostrej reakcji na stres? "Może pojawić się znikąd"
Ataki paniki obok depresji należą do najczęściej w
Piosenkarka trafiła do szpitala z objawami udaru. Pink ujawniła prawdę o swoim stanie zdrowia
42-letnia piosenkarka i tancerka wzięła udział w k