Na co mogą wskazywać te wyniki badań wątrobowych i trzustkowych?

Mam 40 lat zrobiłam próby wątrobowe i enzymy trzustki Lipaza wyszła mi 82, amylaza 83, Crp 0,58, GGTP 42, AST 20, ALT27, Bilirubina 9,40. Przeraża mnie podniesiona lipaza przeczytałam że może to być początek nowotworu. Bardzo proszę o odpowiedz.
KOBIETA, 40 LAT 11 miesięcy temu

Nie powinno się interpretować badań laboratoryjnych bez znajomości obrazu klinicznego pacjenta. Nie napisała Pani o przyczynach wykonania badań, stąd trudno domniemywać, co może przyczynić się do nieprawidłowości w wynikach. Taki wzrost stężenia enzymów trzustkowych najczęściej świadczy o przewlekłym zapaleniu trzustki, rozpoznanie to stawia się jednak na podstawie objawów, a w drugiej kolejności interpretacji badań.