Jak ocenić te wyniki panelu trzustkowego?

Dzień dobry. Dziś zrobiłem badania krwi głównie z myślą o trzustce. Wyszła mi powiększona lipaza 64 norma do 53 i amylaza 117 norma 118. Glukoza w normie. Amylaza z moczu w normie. Często odczuwam bóle pod prawym żebrem, czasem pod prawą łopatką. Zdarza się również ból z lewej strony brzucha. Nie pije często alkoholu, mam 23 lata. Prosiłbym o jakąkolwiek inną odpowiedź niż "Proszę udać się do lekarza". Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowym postępowaniem było wykonanie podstawowych badań, aby móc wstępnie wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Przyczyn okresowych dolegliwości bólowych może być wiele i nie zawsze muszą być związane z problemami z trzustką. Kolejnym krokiem postępowania powinno być rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: USG jamy brzusznej, pełną morfologię krwi, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, albuminy, fosfatazy zasadowej oraz insuliny w surowicy krwi.

Należałoby zaznaczyć, że przedstawione wyniki wystąpiły nieznacznie ponad normę. Mogłyby one wynikać też z niewłaściwej diety, bogatej w ciężkostrawne produkt czy węglowodany. Dość często zdarza się sytuacja, że przy niestrawności pojawiają się podwyższone próby zarówno trzustkowe, jak i wątrobowe.

Tylko pełna diagnostyka będzie mogła wskazać przyczynę takich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Zalecamy jednakże konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem w celu omówienia dotychczasowych wyników badań. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipeptyd-trzustkowy

https://portal.abczdrowie.pl/trzustka-polozenie-budowa https://zdrowie.parenting.pl/gdzie-boli-trzustka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty