Jak ocenić te wyniki panelu trzustkowego?

Dzień dobry. Dziś zrobiłem badania krwi głównie z myślą o trzustce. Wyszła mi powiększona lipaza 64 norma do 53 i amylaza 117 norma 118. Glukoza w normie. Amylaza z moczu w normie. Często odczuwam bóle pod prawym żebrem, czasem pod prawą łopatką. Zdarza się również ból z lewej strony brzucha. Nie pije często alkoholu, mam 23 lata. Prosiłbym o jakąkolwiek inną odpowiedź niż "Proszę udać się do lekarza". Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowym postępowaniem było wykonanie podstawowych badań, aby móc wstępnie wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Przyczyn okresowych dolegliwości bólowych może być wiele i nie zawsze muszą być związane z problemami z trzustką. Kolejnym krokiem postępowania powinno być rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: USG jamy brzusznej, pełną morfologię krwi, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, albuminy, fosfatazy zasadowej oraz insuliny w surowicy krwi.

Należałoby zaznaczyć, że przedstawione wyniki wystąpiły nieznacznie ponad normę. Mogłyby one wynikać też z niewłaściwej diety, bogatej w ciężkostrawne produkt czy węglowodany. Dość często zdarza się sytuacja, że przy niestrawności pojawiają się podwyższone próby zarówno trzustkowe, jak i wątrobowe.

Tylko pełna diagnostyka będzie mogła wskazać przyczynę takich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Zalecamy jednakże konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem w celu omówienia dotychczasowych wyników badań. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipeptyd-trzustkowy

https://portal.abczdrowie.pl/trzustka-polozenie-budowa https://zdrowie.parenting.pl/gdzie-boli-trzustka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.