Czy takie wyniki badania poziomu lipazy są złe?

Pierwsze badanie lipazy wynik 178 przy normie 78. Drugi w tym samym laboratorium 417. Dodam że nie mam jakiś konkretnych objawów a badanie zrobione zupełnie przypadkiem ponieważ wykupione w pakiecie. Miałem sporadyczne uczucie dyskomfortu w okolicy mostka. Moja lekarka zaleciła kontrolę. W przeszłości przeszedłem wzjg jakieś 2 lata temu. Był to 1 przypadek. Przy drugim badaniu lipazy wynik mógł być zaburzony ponieważ nie wiedziałem że trzeba odstawić kreon na 2 dni przed badaniem stąd może wynik być zdecydowanie za wysoki. Dawkowałem go tylko w przypadku mocno tłustego jedzenia. W badaniu USG nie wyszło nic znaczącego jedynie śledziona 12 cm co pan radiolog stwierdził że być może jest to anatomia bądź lekkie powiększenie. Proszę powiedzieć czy jest się czego obawiać? Bądź jakie podjąć kolejne kroki

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu. To również istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób.

Biorąc pod uwagę wyniki Pana badań, można by stwierdzić, że poziom lipazy został przekroczony. Jednakże każdy wynik należałoby uwzględniać całościowo wraz z towarzyszącymi objawami, nigdy osobno. Jest zasada, że leczy się chorobę, a nie wyniki.

Lipaza jest enzymem produkowanym przez trzustkę, współtworzący sok trzustkowy. Rozkłada ona tłuszcze do kwasów tłuszczowych i glicerolu.

Zbyt wysokie stężenie lipazy może świadczyć między innymi o: nowotworach i chorobach trzustki, niedrożności jelit, perforacji przewodu pokarmowego, celiakii, zapaleniu otrzewnej, a także przy stosowaniu niektórych leków.

W pańskim przypadku, znaczny nadmiar tego enzymu prawdopodobnie mógł być spowodowany przyjmowaniem wspomnianego preparatu oraz niewłaściwą dietą. Spożywanie zbyt tłustych i ciężkostrawnych posiłków może wpływać na wartość wyników wielu parametrów.

Z racji odległości, bardzo trudno jest ocenić Pana ogólny stan zdrowia. Proponujemy konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lipaza-rola-w-organizmie-badanie-normy-analiza

https://zdrowie.parenting.pl/problemy-z-trzustka-objawy-moga-pojawic-sie-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.