Trzustka o gruboziarnistej strukturze w wyniku badania USG

Moje USG pokazało trzustkę o gruboziarnistej echostrukturze i o obniżonej echogeniczności, (bad. krwi w normie -m.in. ob, bilirubina, alat, aspat, ggtp, fosforaza alkaliczna, lipaza,crp.( Lipaza w moczu nieco podwyższona 501) Zrobiłam prywatnie RM jamy brzusznej z kontrastem i MRCP. Wyniki dot trzustki są nast: ,,...Trzustka prawidłowej wielkości, bez widocznych zmian ogniskowych, prawidłowo wzmacnia się po podaniu kontrastu. Przewód Wisunga nieposzerzony..." Nie wiem co mam myśleć...???

Witam!

Wynik Pani USG nie musi wskazywać na chorobę trzustki. Echogeniczność i struktura trzustki zależy od wieku i ilości tkanki tłuszczowej w tym narządzie, i może być obniżona lub podwyższona również u zdrowych osób.

Wynik USG należy porównywać z wynikami badań, które u Pani są prawidłowe. Pojedyńcze niewielkie odchylenie poziomu lipazy nie powinno niepokoić.
Rezonans magnetyczny z MRCP to dokładne badanie, które pozwala wykluczyć wiele schorzeń trzustki. Jego wynik jest prawidłowy. Nie ma podstaw do niepokoju.

Wyniki badań laboratoryjnych, USG i MR powinien obejrzeć lekarz, który porówna to z Pani stanem ogólnym.