Na co wskazują te badania?
O czym świadczy wysokie A-TPO? OB mam 17, badania robiłam z powodu wypadania włosów. USG tarczycy wykazało małe, nieaktywne guzki. Ale co oznacza wysokie A-TPO (pół roku temu było 66 a teraz 95. TSH trzeciej generacji ultraczułe 0,677 μIU/ml 0,550 — 4,780 Wykonano na analizatorze ADVIA CENTAUR XP firmy SIEMENS metoda CLIA. Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 3,19 pg/ml 2,30 — 4,20 Wykonano na analizatorze ADVIA CENTAUR XP firmy SIEMENS metoda CLIA. Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 1,45 ng/dl 0,89 — 1,76 Wykonano na analizatorze ADVIA CENTAUR XP firmy SIEMENS metoda CLIA. P/c przeciw tyreoglobulinie (A-TG) (O18) 17,2 U/ml < 60 P/c przeciw peroksydazie tarczycy (A-TPO) (O09) ­ 95,2 U/ml < 60,0

KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani!
Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać. Wyniki Pani badań - podwyższony poziom przeciwciał antytarczycowych anty-TPO, wraz ze stężeniem hormonu przysadkowego TSH blisko dolnej granicy oraz obraz USG tarczycy wskazują najprawdopodobniej na nadczynność gruczołu tarczowego o podłożu zapalnym (autoimmunologicznym).
Z tymi wynikami należałoby udać się na konsultację do lekarza endokrynologa, który rozważy wprowadzenie leczenia. Warto być świadomym, że włączenie leku normującego pracę osi przysadka – gruczoł tarczowy nie spowoduje, że stan zapalny zniknie. Ponadto, problemy o podłożu autoimmunologicznym często współwystępują ze sobą, dlatego proszę zastanowić się, czy nie ma Pani innych niepokojących objawów, np. alergii czy nietolerancji pokarmowych.
Zachęcam Panią, aby, oprócz wizyty u specjalisty, zgłębiła Pani tematyk chorób autoimmunologicznych i czynników, które je wywołują lub zaostrzają. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rolę diety (i przejść na dietę antyzapalną) oraz ogólnie na styl życia (w tym np. poziom stresu, który działa prozapalnie).
Są to bardzo obszerne zagadnienia i nie sposób nawet wspomnieć o wszystkich aspektach w krótkiej odpowiedzi. Natomiast mnóstwo ważnych informacji na wyżej zarysowane tematy znajdzie Pani w naszych artykułach, których lekturę serdecznie polecam:
https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne
https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-organizmu-ktore-produkty-pomoga-nam-go-zwalczyc
https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby
https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-przeciwcial-tarczycowych-i-wypadanie-wlosow
Pozdrawiam Panią ciepło i życzę dużo zdrowia!