Na co wskazują te objawy u 23-latka?

Witam. Jestem aktywnym, studiującym 23 latkiem. Staram się zdrowo odżywiać, dbam o ruch i zdrowy sen. Od kilku lat nasilają się u mnie pewne objawy których przyczyny nie mogę dokładnie określić, chodząc od specjalisty do specjalisty. Szczerze mówiąc zaczynam się czuć bezradnie a wraz z każdym brakiem postępu jest coraz gorzej. Wyżej wspomniane objawy to: -przejściowe zaburzenia widzenia -przejściowe stany depresyjne -lęk ogólny -częste problemy z koncentracją oraz pamięcią -częste bóle w okolicy przedniej części nosa pojawiające się szczególnie rano(uznaje to za ból napięciowy) -przejściowy ucisk w części skroniowej (symetryczny, wzmożony po kofeinie) -przejściowe uczucie oderwania od rzeczywistości i bezradności -zawroty głowy przy szybkim wstawaniu (wzmożone po kofeinie) -słaba tolerancja intensywnego wysiłku fizycznego (szczególnie siłowego), czasem pojawiają się lekkie zawroty głowy, drżenia mięśni, słaba orientacja, wzmożone zaburzenia widzenia) -kilkudniowe mocne wyczerpanie po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym -bezsenność (brak problemu z zasypianiem lecz sen nie daje mi wypoczynku, budzę się zmęczony). -wydzielina spływająca po ścianie gardła Miałem robione różne badania, takie jak morfologia, elektrolity, CRP, tsh, wymaz z gardła i zatok, witamina d3, GGTP, eGFR. Wyniki były normatywne (poza lekkim niedoborem witaminy B12 którą suplementuje). Wykluczone zostały przyczyny laryngologiczne i gastrologiczne. Przeszedłem kilkumiesięczną terapie escilatopramem, w celu wyleczenia lęku ogólnego i stanów depresyjnych(które przecież mogą być objawami a nie chorobą), lecz niestety lek zbytnio nie pomógł. Zostało również stwierdzone ADD, i wprowadzony został metylofenidat, lecz nie przyniósł on zbytnio żadnego pozytywnego rezultatu, a wręcz nasilił stany depresyjne i brak motywacji. Wychodzę więc z zapytaniem, co jeszcze potencjalnie mogłoby być przyczyną wyżej wymienionych problemów, na co powinienem zwrócić uwagę i na jakie dolegliwości ewentualnie wskazują te objawy. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek czynności fizycznych, które dla zdrowia i tak podejmuje. Przy intensywnym wysiłku takim jak ćwiczenia dochodzi u mnie do zawrotów głowy i mdłości bez wymiotów. Od dłuższego czasu "chodzę po lekarzach" i to tych wydających się na jednych z lepszych. Miałem robione różne badana krwi, morfologie, CRP, tsh, wymaz z gardła i zatok, glukoze, elektrolity, ALT I AST. Wszystko w normie, poza B12 ktorego poziom był troche ponizej normy. Suplementuje je od kilku miesięcy i od tego czasu jego poziom wzrósł prawie do normy. Występuje u mnie również przejściowo spływająca wydzielina po tylniej ścianie gardła. Wykluczyłem przyczyny laryngologiczne i gastrologiczne. Byłem u psychiatry który bardzo pochopnie stwierdził u mnie Zespół lęku ogólnego, lecz długie terapie farmakologiczne nie przyniosły efektów. Chciałbym się poradzić gdzie ewentualnie dalej szukać przyczyny moich problemów i jakie choroby / przypadłości warto sprawdzić. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam, w opisanych przez Pana objawów wymagana była by diagnostyka rezonans magnetyczny głowy oraz USG tt szyjnych że względu na opisane objawy zawroty głowy połączone z problemem widzenia. Wskazana również wizyta u psychoterapeuty który oceni stan Pana depresja lub zaburzenia lękowe.

Powinien Pan być pod obserwacją neurologa, psychiatry plus psychoterapeuty oraz diagnostyka kardiologiczna.

Pozdrawiam

Witam Pana,

Jeżeli wszystkie wyniki badań są w porządku, to znaczy, że Pana problem

jest natury psychologicznej.

Objawy, które Pan opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów potwierdzających stan

chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie, mimo dobrych wyników badań,

wskazują na zaburzenia depresyjno-lękowe i hipochondrię.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas

osobistej konsultacji, po wnikliwym przyjrzeniu się różnym

sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,

które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim

poziomie lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem

interpretowaniu nawet najmniejszych przypadłości. `

Każdy lęk, również ten o własne zdrowie, przyczynia się do odczuwania

różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych, np. zawroty głowy, które jeszcze

bardziej potęgują lęk.

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i co raz trudniej go ujarzmić,

a to może doprowadzić nasilania objawów.

Myślę, że wykonał Pan już wystarczającą ilość badań

Nadszedł więc czas by podjąć właściwe leczenie, psychoterapię.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,

dotrzeć do przyczyny Pana lęków o zdrowie i na tej podstawie opracować

właściwą metodę terapii.

Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń depresyjno-lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pan równowagę wewnętrzną, spokój i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/