Nadmierna senność pomimo 8-godzinnego snu

Witam.Moim problemem jest nadmierna sennosc mimo spania 7 -8 godz w nocy.oprocz tego odczowam lęk i jestem rozdrazniony.Bralem kilka antydepresantow przez okres 3 miesiecy ale nie pomagaja.Ktore leki moga byc pomocne?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Spanie przez 7-8 godzin jest jak najbardziej właściwe dla dorosłej osoby, jednak równie ważne jest w których godzinach w ciągu doby Pan śpi. Każdy z nas funkcjonuje według własnego zegara. Warto sprawdzić w jakich godzinach Pan najlepiej sypia, choć jest to często trudne ze względu np. na pracę. Jeśli chodzi o lęk i rozdrażnienie warto się temu przyjrzeć podczas spotkania u terapeuty lub psychologa. Proszę pamiętać, że leki są tylko częściowym rozwiązaniem, który nie wpływa na przyczyny powstawania w.w. objawów. Zachęcam do wizyty u specjalisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

ilość potrzebnego snu jest sprawą indywidualną. Jedni są wyspani po 7 h a innym jest potrzebne 9 h. Warto popróbować czy samopoczucie zmienia się po dłuższym wypoczynku.
Pisze Pan, że brał kilka antydepresantów w ciągu 3 miesięcy. Antydepresanty mają to do siebie, że ich pierwsze rezultaty widoczne są dopiero po kilku tygodniach, dlatego być może nie dał Pan im czasu, by mogły zadziałać. Nie mówiąc już o tym, że częsta ich zmiana nie przynosi niczego dobrego.
W leczeniu zaburzeń nastroju skuteczna jest oprócz farmakoterapii-psychoterapia. Dlatego zachęcam jeszcze raz do konsultacji lekarskiej w celu dobrania odpowiedniego leku oraz wizyty u psychologa, by można było zbadać przyczynę złego samopoczucia a nie tylko działać na objawy.

Pozdrawiam serdecznie.