Zaburzenia snu u 8-miesięcznego dziecka

Witam.Mój synek ma 8 i pół m-ca od samego poczatku źle śpi, ale odokąd zaczął się sam poruszać jest jeszcze gorze(raczkuje od 6 m-ca). Podczas snu cały czas wierzga i się przewraca z boku na bok.w ciągu godziny przesuwa sie na samą górę łóżeczka a kiedy natrafia na barierkę budzi się, siada lub wstaje.Często nawet nie otwiera przy tym oczu tylko zaczyna płakać. Czy można coś zrobić aby podczas snu był mniej aktywny? Obecnie chodzi już trzymając się mebli. Czy to ma wpływ na jego sen? Dziękuję.

Synek bardzo szybko rozwija się ruchowo- z jednej strony jest to zaleta, z drugiej- taka duża aktywność może prowadzić właśnie do aktywności również w godzinach sennych. Płacz wynika głównie s tego, że organizm chce spać, a niejako "odruchowo" natrafiając na przeszkodę używa jej (coś, co pozwala mu się tak szybko rozwijać ruchowo i przydaje się w ciągu dnia, w nocy staje się uciążliwe). Najprawdopodobniej nie jest to zaburzenie sensu stricte. Można synkowi pomóc układając tak łóżeczko, by trafiał na jak najmniej "twardych" elementów zachęcających do wspinania- być może jakieś otulacze, śpiworek do spania (trzeba jednak być uważnym, czy nie będzie krepować ruchów za bardzo). Czasem też warto przyjrzeć się diecie malucha i temu, co zjada wieczorem (energetyczności).