Nadmierne napięcie nerwowe

Witam serdecznie! Mój problem jest, być może banalny, ale od pewnego czasu nie daje mi spokoju. Jestem bardzo nerwowa ostatnimi czasy. Wpływ na to miały rzeczy, które się dzieją wokoło, problemy, nieżyczliwi ludzie, codzienność. Moi bliscy wysyłają mnie do lekarza, bo odbija się to na moim zdrowiu. Mój atak nerwowy zaczyna się od lekkiej złości, później zaczynają trząść mi się ręce, boli mnie głowa, zaczynam się trząść wewnętrznie, boli mnie i ściska żołądek, nie mogę jeść. Czasem kończy się wymiotami. Źle sypiam, pocę się w nocy. Zawsze byłam choleryczką, ale ostatnio sama siebie nie poznaję. Nie potrafię się uspokoić wewnętrznie, małe rzeczy wyprowadzają mnie z równowagi. Staram się hamować, żeby nie obrywały przez moją złość najbliższe mi osoby, ale nie jest to łatwe. 2 miesiące temu miałam robioną gastroskopię i mam stan przedwrzodowy, więc tym bardziej nerwy nie są wskazane przy moim stanie zdrowia. Do jakiego lekarza mam się udać, bo bez tego raczej sie nie obejdzie. Mam 37 lat. Aleksandra Potrzebuję konsultacji medycznej, być może tabletek na uspokojenie...

Witam! Na podstawie opisu można wnioskować, że problem jest złożony. Biorąc pod uwagę opisywane dolegliwości można wnioskować, że rozpoznana choroba wrzodowa ma charakter choroby psychosomatycznej. Innym problemem jest nadmierne napięcie nerwowe, drażliwość, zaburzenia snu oraz nadmierna potliwość co może sugerować kolejną chorobę psychosomatyczną jaką jest nadczynność tarczycy. Dolegliwości należy różnicować z zaburzeniami psychicznymi np. nerwicą neurasteniczną. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia badania fizykalnego oraz ewentualnych badań pod kątem nadczynności tarczycy. Głównym badaniem jest TSH, jego nieprawidłowy wynik skłania ku oznaczeniu wolnych hormonów tarczycy i konsultacji endokrynologicznej. Jeśli podłoże organiczne dolegliwości zostanie wykluczone wówczas proponuję zgłosić się do psychiatry (nie potrzebne jest skierowanie), który przeprowadzi badanie psychiatryczne i określi przyczynę problemów. Oczywiście z powodu rozpoznanej choroby wrzodowej należy pozostać pod kontrolą gastroenterologa. Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
zalecam konsultację psychiatryczną i farmakoterapię, dodam, że w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie