Jak zwalczyć objawy nerwowe?

Witam, mam 22 lata, jestem mężczyzną - dużo czasu spędzam przed komputerem, wydaje mi się, że to może być główną przyczyną moich dolegliwości. W pracy 6 godzin, w domu podobnie około 6. Mam problemy z zasypianiem, serce mi wali jak szalone, głowa, dłonie delikatnie mną trzęsą, nie jestem w stanie tego opanować. Czy mógłbym się poradzić, co robić? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Na temat radzenia sobie z bezsennością może Pan przeczytać na łamach naszego serwisu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zasnac
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu
Z pewnością powinien Pan ograniczyć pracę przy komputerze i poświęcić więcej czasu na umiarkowany wysiłek fizyczny - najlepiej na świeżym powietrzu - oraz kontakty towarzyskie.
Opis Pana problemu jest bardzo krótki. Proponuje, aby skorzystał Pan również z wizyty u psychologa lub psychiatry. Może Pan np. zadzwonić do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i zapisać się w dogodnym dla Pana terminie.

Serdecznie pozdrawiam

0

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, odpowiednio dobrane leczenie wpłynie na poprawę funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty