Nadmierne pocenie: gdzie szukać przyczyn?

Jestem 31 letnią kobietą, matką czteroletniej Ani. Od dłuższego czasu mam problem z poceniem się. Mimo, iż kilka razy w ciągu dnia się myję i używam różnych antyperspirantów, często pocę się pod pachami, co jest bardzo krępujące w pracy. Szczególnie gdy się wzruszam, to strasznie się pocę, całą bluzkę pod pachami mam wtedy mokrą od potu i okropny zapach. Czym to jest spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Pani problem może mieć związek np zaburzeniami hormonalnymi. Na początek warto zrobić badanie TSH, by wykluczyć nadczynność tarczycy. Jednak wskazana jest również szersza diagnostyka hormonalna. Endokrynolog wykluczy przyczyny dotyczące tej dziedziny. Cenna będzie także konsultacja ginekologiczna. Inne choroby ogólnoustrojowe, np cukrzyca czy choroby nerek, również mogą powodować nadmierne pocenie się. Mogą być również bardziej prozaiczne przyczyny tego problemu, takie jak niewłaściwa dieta, czy niewłaściwe kosmetyki. Moją radą jest, by najpierw udać się do lekarza rodzinnego, byc może on będzie w stanie Pani pomóc. Jeśli nie, zasięgnie Pani porady pozostałych specjalistów.
Pozdrawiam!