Nadpobudliwość u 21-latka a wysoki poziom dopaminy w OUN

Witam, mam takie pytanie otóż od urodzenia byłem osobą dość nadpobudliwą, teraz mam ukończone 21 lat. Np. w sytuacji kiedy jestem zadowolony muszę sobie cały czas ,, pochodzić'' załużmy pomyśle o czymś pozytywnym i wtedy dochodzi u mnie do podekscytowania i muszę sobie pochodzić tak z 15 minut ,, muszę poprostu to wychodzić''. Jako dziecko byłem bardzo wrażliwy, emocjonalny wielu nowych rzeczy się bałem. Czy to że muszę pochodzić może świadczyć o wysokim poziomie neuroprzekaznika dopaminy w OUN?

Opisane prze Pana objawy mogą świadczyć o wielu sprawach. Po pierwsze rzeczywiscie w chemii Pana mózgu mogą zachodzić różne zmiany , czego skutkiem jest szybka pobudliwośc OUN, po drugie takie pobudzenie ruchowe czesto jest zwiazane z lekiem. Podstawowe pytanie jakie dobrze, żeby pan sobie zadał to - czy ten objaw utrudnia panu życie . Jesli tak oczywiście można spróbować go wyeliminować poprzez psychoterapię.

Dzień dobry
To, że musi pan "pochodzić" świadczy o tym, że tak pan sobie radzi z pobudzeniem, podekscytowaniem. Pisze pan, że już od dzieciństwa był pan wrażliwy i emocjonalny. Często reagował pan lękiem. Czy był pan pod opieką lekarską w związku z tym? Czy korzystał pan z jakiejś terapii? Byłoby dla pana wskazane, aby poszukać z terapeutą sposobów na łagodzenie takich stanów. Warto też udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, aby uzyskać poradę.
Pozdrawiam serdecznie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić nadpobudliwości i jej przyczyn, które Pan przypisuje niezrównoważonemu wydzielaniu dopaminy, bez wizyty u neurologa. Dlaczego wcześniej nigdy nie był Pan u neurologa czy Pan nad aktywność pozostała niezauważona przez rodziców i otoczenia aż do dorosłości? Proszę udać się do lekarza. Zachęcam do diagnostyki.
Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
opisane przez Pana objawy i zachowania nie wskazują jednoznacznie na występowanie nadpobudliwości. Takie objawy tak naprawdę mogą wskazywać na wiele zaburzeń. Czy jako dziecko był Pan diagnozowany w kierunku nadpobudliwości psychoruchowej? Opisane przez Pana reakcje i zachowania z dzieciństwa, wskazują bardziej na występowanie reakcji lękowych. Jeżeli to zachowanie, w jakimś stopniu utrudnia Pana funkcjonowanie to zachęcałabym do rozmowy z psychologiem, aby po postawieniu diagnozy można zaplanować konkretne oddziaływania terapeutyczne.

Pozdrawiam,
Monika Prus

Rzeczywiście z tego, co Pan pisze stopień pobudzenia jest relatywnie wysoki. Sądzę, że to może utrudniać życie, niezależnie od faktycznej przyczyny. Dlatego warto o to zadbać i spotkać się z lekarzem specjalista, który pomoże ustalić przyczynę, postawi diagnozę (także w oparciu o pełny wywiad nie tylko medyczny ale także dzieciństwa, nauki, funkcjonowania poznawczego itp) i zaproponuje właściwe leczenie. Farmakologiczne można obniżyć poziom napięcia i pobudzenia, co znacząco ułatwia życie i funkcjonowanie.

Witam, pierwsze pytanie, które bym sobie zadał na Pana miejscu brzmi: Czy przeszkadza mi to w życiu i w jakim stopniu? Czy towarzyszą temu: trudności z koncentracją? Impulsywność? Trudności z kończeniem zadań, których się pan podjął? Jeżeli tak, może to wskazywać na objawy ADHD, które wbrew powszechnej opinii może występować również u dorosłych. Aby dokładniej zdiagnozować problem należy zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Objawy ADHD można skutecznie leczyć farmakologicznie. Jeżeli Pana nadruchliwość ma kontekst psychologiczny może pomocna być psychoterapia. Tak czy inaczej wracam do pierwszego pytania - czy i na ile to Panu przeszkadza w życiu. Jeżeli odpowiedź brzmi "tak" i "bardzo" polecam zgłosić się na konsultację do specjalisty. Pozdrawiam serdecznie