Czy przy takich objawach jest szansa, że mogę mieć ADHD?

Witam mam pytanie czy mogę mieć ADHD , kiedyś szedłem ulicą obok mnie przeszedł Pan z psem amstafem za chwile pies zaczął na mnie zaczekać i rzucać się ja się szybko odwróciłem zdenerwowałem się zacisnąłem ręce w pięści i i tak żebym roznoósł tego psa w powietrze jakby się zerwał ze smyczy, potem ten pan z psem poszedł ja sie odwrócilem i poszedlem w druga strone i uspokoiłem sie później , lub też inna sytuacja w tramwaju szedłem kupić bilet nie mogłem przejść potem nadepnałem komuś na buta i dostałem nerwa, jesli mam ADHD to myślę że potrafię je kontrolować, prosze o odpowiedz pozdrawuam
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Mgr Joanna Szlasa Psychologia
48 poziom zaufania

Dzień dobry, na podstawie dwóch opisanych sytuacji oraz Pana zachowań nie można jednoznacznie stwierdzić, czy występuje u Pana zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwag, czyli ADHD. Postawienie właściwej diagnozy wymaga szerszej konsultacji podczas wizyty u psychologa. Zachęcam, aby udał się Pan na takie spotkanie. Jeśli chodzi o występowanie ADHD u osób dorosłych to szacuje się, że jest to 2-5 %. ADHD jest najczęściej diagnozowane u dzieci, u których objawy są bardzo widoczne tj. impulsywność, brak skupienia i uwagi czy nadmierna aktywność. Te zachowania utrudniają społeczne funkcjonowanie dziecka. W przypadku osób dorosłych objawy są mniej jednoznaczne np. dezorientacja, wewnętrzny niepokój, nieuwaga. Mogą też występować zmienne nastroje bądź nagłe wybuchy złości. ADHD u dorosłych mogą towarzyszyć inne zaburzenia np. afektywne, lękowe czy osobowości. Na podstawie dwóch opisanych przez Pana sytuacji nie można niestety stwierdzić, czy te objawy wystąpiły oraz jaka jest częstotliwość pojawiania się takich sytuacji, gdyż wymaga to głębszej diagnozy. Zachęcam do udania się do psychologa, który przeprowadzi dokładny wywiad.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę mieć borderline przy tych objawach?

Dzień dobry. Mam pytanie, czy mogę mieć borderline przy następujących objawach: - mam niestabilny,kapryśny nastrój - szybko reaguję gniewem - działam impulsywnie - nie wiem do końca kim jestem - angażuję się w niestabilne, intensywne przyjaźnie -gnębi mnie uczucie chronicznej pustki, znudzenia. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
w wieku 18 lat trwa faza rozwojowa adolescencji, czyli dylematy związane z odpowiedzią na pytanie; Kim jestem? Pytania związane z potrzebami spełnienia kryteriów zawodowych, ten etap rozwojowy można zaliczyć do poszukiwania wyjścia z chaosu, stopniowe porządkowanie, wyznaczanie sobie celów. Z Pani opisu wynika problem związany z tym etapem rozwojowym, ponieważ w wieku późnej adolescencji zaczyna się moment, kiedy młody człowiek wychodzi z tzw. chaosu uczuciowego. Staje się zdolny do odraczania spontanicznych reakcji, potrafi zapanować nad okazaniem wewnętrznych emocji, potrafi rozpoznawać swoje stany emocjonalne. Adolescencja jest bardzo ważnym okresem w rozwoju człowieka; osiągnięcie niezależności uczuciowej od rodziców i innych dorosłych (autonomia) oraz przygotowanie do partnerstwa i życia seksualnego. Osobowość zaczyna się kształtować od 21 roku życia, w związku z tym, zalecane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry, do głównych objawów zaburzeń osobowości z pogranicza (borderline) należą wspomniane przez Panią chroniczne uczucie pustki, wikłanie się w intensywne i niestabilne związki (wahania pomiędzy ekstremami idealizacja-dewaluacja), niestabilność emocjonalna, wyraźne wahania nastroju, niestosowny, intensywny gniew oraz trudności z jego kontrolowaniem. Innymi objawami są również gesty, groźby lub próby samobójcze, samookolecznie, podejmowanie autodestrukcyjnych działań, drażliwość, lęk, nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia, przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne, zaburzenia odżywiania czy niepewność co do wewnętrznych preferencji. Objawy, które Pani opisuje mogą, ale nie muszą wskazywać na borderline. Być może są one chwilowe i łączą się z trudnym okresem w Pani życiu. Jest Pani młodą osobą, której osobowość nadal się kształtuje. Dlatego też sugerowała bym spotkanie z psychoterpauetą/psychologiem w celu dogłębnej i rzetelnej diagnozy. Pozdrawiam oraz życzę wiele wewnętrznego spokoju.

0

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Z Pani opisu wynika, że jest Pani (jeszcze) w okresie adolescencyjnym
i stąd dopatrywałabym się zaprezentowanych przez Panią symptomów.

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma, co z Panią i u Pani dzieje się, pod względem emocjonalnym oraz behawioralnym
(umiejętności introspekcyjne - wgląd w siebie).

Przydatne byłoby dla Pani sięgnięcie po kontrolną diagnostykę oraz wsparcie specjalistyczne (Psycholog/Psychoterapeuta) by mogła Pani bardziej zrozumieć siebie oraz mogła dotrzeć do ewentualnej przyczyny symptomatycznej.

Serdeczności i zwyczajnej pomyślności Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Z Pani opisu wynika, że jest Pani (jeszcze) w okresie adolescencyjnym i stąd dopatrywałabym się zaprezentowanych przez Panią symptomów.

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma, co z Panią i u Pani dzieje się, pod względem emocjonalnym oraz behawioralnym (umiejętności introspekcyjne - wgląd w siebie).

Okres adolescencyjny, jest trudnym oraz mocno wyzwaniowym okresem dla Nastolatka (Adolescenta).
Jest okresem kształtowania (kreowania) własnej tożsamości, co jest szczególnym wyzwaniem rozwojowym, kiedy wokół doświadcza oraz eksperymentuje różnych tożsamości... a wszystko po to, by w tym chaosie doświadczeń życiowych, pojawiła się własna tożsamość.

Przydatne byłoby dla Pani sięgnięcie po pomoc/wsparcie specjalistyczne (Psycholog/Psychoterapeuta) by mogła Pani bardziej zrozumieć siebie oraz mogła poradzić sobie z realizacją wyzwania rozwojowego, by zbudować dojrzałą tożsamość.

Serdeczności i tylko pomyślności w codzienności Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę być w ciąży nie mając żadnych objawów?

Stosuje plastry antykoncepcyjne EVRA już trzy lata. Sztywno trzymałam się zasad stosowania. Okres zawsze był co 25 dni. Rzadko zdarzyło się opóźnienie,może dwa razy. Teraz spóźnia się okres i test ciążowy pozytywny już po sekundzie od naniesienia moczu, a brak jakichkolwiek objawów.
KOBIETA, 22 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wczesne objawy ciąży zwykle pojawiają się są po 4-6 tygodniach. Poza brakiem okresu, mogą pojawić się nudności doskwierające najczęściej rano i wieczorem, zaparcia, częste oddawanie moczu, uczucie zgagi, jak również większa tkliwość piersi i zawroty głowy. Może pojawić się również nadmierna senność i zmęczenie. Jest to jednak kwestia indywidualna i u każdej kobiety będą one mniej lub bardziej nasilone.

Jeżeli ma Pani wątpliwości co do wyniku testu ciążowego, warto go powtórzyć. Czasami bowiem wynik może nie być wiarygodny, jeżeli np. test został wykonany zbyt wcześnie. Dla pewności warto wykonać też test laboratoryjny z krwi, podczas którego bada się stężenie hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Pozwala on na szybkie wykrycie ewentualnego zapłodnienia. Jeżeli testy potwierdzą ciążę, należy niezwłocznie udać się do ginekologa.

W przypadku negatywnych wyników, należy rozszerzyć diagnostykę. Proszę pamiętać, że brak miesiączki może wynikać też z innych przyczyn niż ciąża. Czasami na zaburzenia okresu wpływa stosowanie niektórych leków, stres, infekcje czy różne schorzenia narządów intymnych, co wymaga dokładniejszego zbadania.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym szczegółowo opisujemy różne objawy, jakie mogą pojawić się na początku ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

Warto również sprawdzić, jak na pytania z podobnego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-objawow-ciazy-w-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-ze-nie-mam-objawow-ciazy-w-6-tygodniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-moge-byc-w-ciazy-bez-wiekszych-widocznych-objawow-poza-spozniajacym-sie-okresem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty