Czy przy takich objawach jest szansa, że mogę mieć ADHD?

Witam mam pytanie czy mogę mieć ADHD , kiedyś szedłem ulicą obok mnie przeszedł Pan z psem amstafem za chwile pies zaczął na mnie zaczekać i rzucać się ja się szybko odwróciłem zdenerwowałem się zacisnąłem ręce w pięści i i tak żebym roznoósł tego psa w powietrze jakby się zerwał ze smyczy, potem ten pan z psem poszedł ja sie odwrócilem i poszedlem w druga strone i uspokoiłem sie później , lub też inna sytuacja w tramwaju szedłem kupić bilet nie mogłem przejść potem nadepnałem komuś na buta i dostałem nerwa, jesli mam ADHD to myślę że potrafię je kontrolować, prosze o odpowiedz pozdrawuam

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, na podstawie dwóch opisanych sytuacji oraz Pana zachowań nie można jednoznacznie stwierdzić, czy występuje u Pana zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwag, czyli ADHD. Postawienie właściwej diagnozy wymaga szerszej konsultacji podczas wizyty u psychologa. Zachęcam, aby udał się Pan na takie spotkanie. Jeśli chodzi o występowanie ADHD u osób dorosłych to szacuje się, że jest to 2-5 %. ADHD jest najczęściej diagnozowane u dzieci, u których objawy są bardzo widoczne tj. impulsywność, brak skupienia i uwagi czy nadmierna aktywność. Te zachowania utrudniają społeczne funkcjonowanie dziecka. W przypadku osób dorosłych objawy są mniej jednoznaczne np. dezorientacja, wewnętrzny niepokój, nieuwaga. Mogą też występować zmienne nastroje bądź nagłe wybuchy złości. ADHD u dorosłych mogą towarzyszyć inne zaburzenia np. afektywne, lękowe czy osobowości. Na podstawie dwóch opisanych przez Pana sytuacji nie można niestety stwierdzić, czy te objawy wystąpiły oraz jaka jest częstotliwość pojawiania się takich sytuacji, gdyż wymaga to głębszej diagnozy. Zachęcam do udania się do psychologa, który przeprowadzi dokładny wywiad.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa