Jak rozpoznać ADHD u dorosłego?

Jak rozpoznać ADHD u dorosłego? Czy może to zrobić psychoterapeuta? Czy należy udać się do neurologa, zrobić EEG lub inne badania?

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,diagnoza ADHD u pacjentów dorosłych jest procesem trudnym i powinna być stawiana przez wszechstronnego i rzetelnego klinicystę lub psychiatrę. W ocenie należy wziąć pod uwagę różne aspekty z historii pacjenta, ocenić jego obecne funkcjonowanie, stopień upośledzenia funkcjonowania w dorosłym życiu oraz wykluczyć wszelkie inne alternatywy, które mogłyby tłumaczyć zaburzenia koncentracji uwagi, nadruchliwość i impulsywność. Aby można było zdiagnozować ADHD u osoby dorosłej, objawy muszą utrzymywać się od dzieciństwa. Pozdrawiam M.Prus