Czy mam ADHD w dorosłości?

Witam. Mam 35 lat i podejrzewam u siebie ADHD (właściwie ADD). Jak znaleźć psychologa kompetentnego w tej kwestii? [Rada w stylu 'idź do poradni psychologicznej i umów się na wizytę' to żadna rada, proszę sobie takie odpowiedzi darować. Swoje doświadczenia z psychologami mam jeszcze sprzed 20 lat i nie są one pozytywne - dlatego pytanie jest postawione w ten konkretny sposób]. Z góry dziękuję.

Dzień dobry!

Faktycznie nie każda poradnia specjalizuje się w ADHD. Sama diagnoza ADHD (czy też ADD) u dorosłych bywa bardzo trudna. Wielu Pacjentów z ADHD ma wcześniej stawiane liczne błędne diagnozy - depresji, nerwicy czy OCD. Przed umówieniem się do specjalisty warto wiedzieć jak powinna wyglądać diagnoza ADHD u dorosłych - diagnozę stawia lekarz w oparciu o przeprowadzony przez psychologa test diagnostyczny. Jak zatem wybrać odpowiedniego psychologa? Najważniejsze jest, bo miał doświadczenie w diagnozie i pracy z osobami z ADHD. To najprościej stwierdzić czytając opinie o specjaliście, gdzie Pacjenci zazwyczaj piszą o problemach, z którymi się u niego pojawili.

Ważne także jest, by specjalista - niezależnie czy psycholog czy psychiatra - nie stawiał diagnozy bez przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu i wystandaryzowanego testu diagnostycznego. Są to narzędzia, które dają większą pewność trafnej i rzetelnej diagnozy. Jeżeli jeszcze miałby Pan jakieś pytania serdecznie zapraszam do kontaktu.