Nadpobudliwy 2-latek

moje niespelna 2 letnie dziecko jest bardzo nerwowe nadpobudliwe budzi sie w nocy nie umie sie obudzic bylam z nim juz u kilku lekarzy ale nic mi konkretnego nie powiedzieli co mam robic prosze mi pomoc

Witam serdecznie,
Nadpobudliwość oraz nerwowość u dziecka może mieć różne przyczyny - zarówno fizjologiczne jak i psychogenne. Warto byłoby na początku wykluczyć przyczyny somatyczne - proszę skonsultować się z dobrym pediatrą. W między czasie proszę zmniejszyć ilość silnych bodźców oddziałujących na dziecko (ograniczyć czas spędzany przed telewizorem) oraz starać się wyciszać dziecko (może Pani wykorzystać między innymi masaż).
Pozdrawiam

Witam,
radziłabym udać się do psychologa dziecięcego, może Pani szukać Ośrodków Wczesnej Interwencji, tam znajdzie Pani zapewne specjalistów psychologii rozwojowej, którzy dokonają wnikliwej diagnozy rozwoju psychicznego Pani dziecka, bądź innych specjalistycznych placówek dla małych dzieci. Trudno bardziej szczegółowo udzielić odpowiedzi ponieważ powody takich zachowań mogą być różne począwszy od problemów emocjonalnych, na dysfunkcjach rozwojowych kończąc, niczego nie mogę przesądzać, jednak gorąco zachęcam do wizyty u specjalisty. Może się Pani także udać do przyszpitalnej Poradni Zdrowia Psychicznego, w rejonie Warszawy istnieje na przykład poradnia Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na ulicy Dzielnej, w której diagnozowane są małe dzieci, dodaje link: http://www.centrumzagorze.pl/poradnie/27-poradnia-zdrowia-psychicznego-dla-dzieci-i-mlodziezy-w-warszawie oraz inne szpitale.

Witam. Prosze dalej próbować. Może psychiatra dzieciecy bądź psychoterapeuta. Może też zachowuje się normalnie, po prostu jest taki jaki jest a Pani wydaje się, ze jest coś nie tak. Oczywiście ja tego nie wiem dlatego zachęcam do wizyty u psychoterapeuty (dziecięcego).
Magdalena Brabec

Witam Panią,
z Pani opisu wynika, że lekarze nie stwierdzili nic o podłożu medycznym. Ważne jest, od kiedy się tak zachowuje, co w tym czasie wydarzyło się w jego życiu, jakie zmiany? Warto skonsultować to z psychologiem/psychoterapeutą rodzinnym.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak