Nadwaga - jaką dietę stosować?

Witam. Mam 14 lat, jestem dziewczyną i ważę 65 kg przy wzroście 164 cm. Wyglądam grubo i tak się czuję. Czy możecie mi doradzić, jaką dietę i ćwiczenia mam stosować? Dodam, że najwięcej tłuszczu jest: na brzuchu, na ramionach, na udach, na "boczkach". Nigdy nie stosowałam żadnych diet. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, Twoja masa ciała oscyluje około 92 centyla, zaś wzrost około 60 centyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku do wzrostu i wieku. Pamiętaj jednak, że jesteś aktualnie w okresie intensywnego wzrostu, rozwoju i zdecydowanie nie powinnaś samodzielnie stosować żadnych diet. Może to bowiem niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. Skonsultuj się zatem z lekarzem, który oceni czy Twoja nadwaga nie ma podłoża chorobowego oraz pomoże Ci w rozsądny sposób zredukować masę ciała. Tymczasem jednak pamiętaj o aktywności fizycznej oraz zasadach zdrowego odżywiania.