Nadwaga u 6-latki

Witam moja corka ma 6lat i ma spora nad wage nie bardzo wiem jaka diete wprowadzic malemu dziecku dodam ze nie opycha sie co chwile ale za to zje duzo na raz.Prosze o pmoc

Proszę poszukać argumentu ważnego dla córki - dlaczego miałaby ograniczyć porcje.
Z moich doświadczeń wynika, że często pomaga nawet już jedna wizyta u dietetyka, który będzie "osobą z zewnątrz" i pomoże wprowadzić odpowiednie zmiany.

Wcześniej jednak proszę spróbować ustalić z córką, że 15-20 minut przed posiłkiem pije szklankę wody, kompotu domowego niskosłodzonego lub herbatki owocowej.
Później jednorazowo zjada porcję wielkości jej dwóch - złożonych pięści. Później po posiłku czeka 15-20 minut i pije znów (0,5-1) szklankę wody, herbatki owocowej lub domowego kompotu (niskosłodzony). I jeśli wtedy będzie głodna dostanie porcję warzyw do pochrupania. To powinno pomóc.
Prawdopodobnie córka zbyt długo czeka pomiędzy posiłkami i wtedy jest głodna. Sygnał sytości zaczyna docierać do mózgu po ok. 15 minutach. Do tego czasu córka może dużo zjeść! Może też obawiać się, że się nie naje jak nie zje dużo.
Tu z pewnością może pomóc 5 regularnych posiłków w ciągu dnia w odstępie ok. 3 godzin. Obowiązkowe jest śniadanie!
Proszę też stosować produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron, brązowy ryż), nabiał, mięso drobiowe i ryby, orzechy. Mają one tą zaletę, że wzmagają sytość.
Oczywiście należy wykluczyć produkty zawierające białą mąkę i cukier - słodycze, fast foody, słodkie i gazowane napoje (sok pomarańczowy z kartonu lub szklanka coca coli to 7 łyżeczek cukru!), odstawić wszelkie płatki śniadaniowe (9g cukru w 30g produktu to bardzo dużo).
U tak małego dziecka podstawą jest też zwiększenie aktywności np. zajęcia taneczne.

powodzenia

U dzieci nie należy wprowadzać diet o dużej redukcji. Należy wprowadzić regularny tryb odżywiania - 5 a nawet 6 małych posiłków dziennie. To pozwoli na uregulowanie tempa metabolizmu. Jedzenie tylko 2 czy 3 posiłków dziennie nie jest wskazane. Najlepiej proszę skonsultować się ze specjalistą, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu wskaże błędy i zaproponuje ich rozwiązanie.

Małych dzieci właściwie nie powinno się odchudzać poprzez stosowanie diet z ograniczoną kalorycznością. Należy raczej zadbać o regularność i racjonalność spożywanych posiłków (u dzieci 5 to konieczność) o zmniejszonej objętości, wyeliminować słodkie napoje z diety, owoce dawać tylko raz i to raczej w pierwszej części dnia, za to zwiększyć ilość warzyw (różnokolorowych) i koniecznie zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Proszę pamiętać, że nie da się "zmusić" dziecka do ruchu, jeśli nie będzie miało na to ochoty. Może wiec warto wymyślić taką formę ruchu, przy której rodzice będą się również świetnie bawili. To może być wspólne kopanie piłki z tatą, skakanie w gumę (zapomniana już przez wielu grę), ale również ćwiczenia z mamą na dywanie, hula-hop, czy nawet taniec w grze komputerowej stepmania (gwarantuje świetną zabawę dla całej rodziny :).

Dzień dobry!
Prawidłowo zbilansowany jadłospis powinien zawierać pięć posiłków w równych 3- godzinnych odstępach. Zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczać organizmowi właściwą ilość energii oraz niezbędne składniki odżywczych w odpowiedniej ilości i stosunku w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej. Zdrowe odżywianie zawarte w 5 posiłkach to podstawa dobrego samopoczucia, utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, a co się z tym wiąże- wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków poziomu glukozy co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być częstsze, ale niewielkie objętościowo. Dlatego osoby jedzące 2- 3 posiłki dziennie szybciej przybierają na wadze.
Proszę zmiany wprowadzać stopniowo. Zacząć od (najlepiej) wspólnych śniadań. Krok dalej to kanapka na II śniadanie w szkole. Następnie pojawią się obiady, podwieczorki i kolacje.
Życzę powodzenia!
Ania Kuczkin

Witam, w żywieniu dzieci stosujemy się do zasady: rodzic decyduje co dziecko je, a dziecko o tym ile i czy zje. Dzieci 6-letnich nie powinno się odchudzać, należy przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną. Dieta dziecko powinna być urozmaicona, posiłki powinny być podawane regularnie, lepiej częściej i mniej. Warto zwrócić uwagę gdy dziecko je w przedszkolu, aby nie jadło drugiego obiadu w domu, aby kolacja była spożywana 2 godziny przed snem i oczywiście zmniejszyć ilość słodyczy na korzyść warzyw i owoców.
Pozdrawiam

witam serdecznie,
prawidłowe żywienie sześciolatki nie różni się praktycznie od racjonalnego żywienia dorosłych. Działanie odchudzające natomiast powinno być oparta przede wszystkim na zwiększonej aktywności fizycznej. Córka powinna jeść 5-6 małych posiłków w regularnych odstępach czasu- co około 2-3 godziny. Dobrze byłoby, gdyby każdego dnia posiłki były w mniej- więcej tych samych godzinach, co korzystnie wpływa na wyregulowanie apetytu. Proszę wybierać produkty, które dają dużą objętość przy niskiej kaloryczności (warzywa, owoce, naturalne, niedosładzane produkty mleczne, chude mięso, ryby, warto wprowadzić też ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze, razowe makarony), a wykluczyć: słodycze, słodzone napoje, tłuste mięsa i wędliny oraz oczyszczone produkty zbożowe- białe pieczywo, biały ryż, jasny makaron. Proszę również pamiętać o konieczności picia wody.
Proszę o podanie wzrostu i wagi Córki, będziemy mogły wtedy dokładniej ocenić problem.

Witam,

Należy przyjrzeć się diecie Twojej córki - przeanalizować ją, zobaczyć czy jest dobrze zbilansowana, ma odpowiednią gęstość energetyczną w posiłkach ze względu na małą pojemność ich brzuszków. W Pani pytaniu jest za mało szczegółów by móc udzielić wskazówek. Być może powiększone porcje spożywanych posiłków - o których Pani sama napisała w połączeniu ze zbyt małą aktywnością fizyczną są przyczyną nadwagi. Proszę spróbować zachęcić córkę do aktywności fizycznej - wspólna godzina na basenie lub zapisanie córki na różne sekcje treningowe.