Czy moje dziecko ma nadwagę?

Moja córka ma 8 lat. Urodziła się w 41 tygodniu ciąży. Waży 40 kg i mierzy 1 m i 40 cm. Ma duży, odstający brzuszek. Moje pytanie jest takie, czy ma nadwagę?Jeśli tak, proszę napisać, jak jej pomóc? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam,

Masa ciała Pani córki nie wskazuje na nadwagę. Na siatkach centylowych dla BMI mieści się na około 90 centylu. Norma obejmuje obszar pomiędzy 3 a 97 centylem. Masa ciała córki jest więc prawidłowa, ale jest to górna granica normy. Nie powinna Pani odchudzać dziecka ze względu na młody wiek. Proszę jednak zwrócić uwagę na regularną aktywność fizyczną.

Dodatkowo proszę zadbać o prawidłowy jadłospis dziecka. Niestety, w tym wieku rodzice mają już mniejszy wpływ na odżywianie dziecka, które idzie do szkoły i ma dostęp do niezdrowych produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych i nie tylko. Warto jest edukować dziecko, wskazując zdrowe produkty i ucząc prawidłowych nawyków żywieniowych.

Pani córka jest w okresie dojrzewania, które wiąże się ze wzrostem apetytu, ale często również ze zmniejszoną aktywnością fizyczną.

Zapotrzebowanie kaloryczne dziewczynek w wieku 8 lat wynosi około 1200-1400 kcal. Jest to ilość, która zaspokaja ich potrzeby związane z aktywnością fizyczną oraz wzrastaniem. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, w tym rośliny strączkowe. Warzywa najlepiej jest spożywać do każdego posiłku.

Zaleca się spożywanie produktów z pełnego ziarna, a unikanie z ziarna łuskanego (białe pieczywo).

Codziennie powinny być też spożywane mleko i produkty mleczne o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Należy zwiększyć podaż ryb u dzieci do około 2 razy w tygodniu.

Dzieci powinny spożywać wyłącznie chude mięso, drób i produkty mięsne o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Drób powinno się podawać bez skóry.

Należy ograniczyć w diecie dziecka podaż cukru oraz produktów bogatych w cukier (słodycze, napoje gazowane, napoje słodzone).

Pozdrawiam.