Witam
W przypadku dzieci sportowców bardzo ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta i dostosowanie posiłków głównie w okresach okołotreningowych i w treningu. Tutaj nie ma złotej recepty, aby osiągnąć dobry rozwój i dobre wyniki w sporcie konieczna jest indywidualna konsultacja z Dietetykiem.
Zapraszam w razie pytań do konsultacji.
Witam, same płatki zbożowe na mleku na śniadanie, to za mało urozmaicone danie. Poza tym nie wiadomo jaka duża to porcja . Całodzienna dieta powinna być wysokokaloryczna o odpowiednim poziomie białka dostosowanym do masy ciała dziecka, obfitująca w węglowodany złożone o niskim i średnim indeksie glikemicznym, a w okolicach okołotreningowych posiłki białkowo-energetyczne z węglowodanami o wysokim indeksie glikemicznym, np. po treningu jogurt z bananem. Do tego wszystkiego bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i w ciągu całego dnia i uzupełnienie elektrolitów podczas 2-godzinnego treningu i po treningu. Ważne są też pory spożywania posiłków, np. główny posiłek (np. I śniadanie lub obiad) powinien być zjedzony na 2 godziny przed treningiem lub mały posiłek na godzinę przed treningiem. Podanie diety internetowo mija się z celem, bo powinna być ona zbilansowana zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym i białkowym Pani córki. Ustalenie właściwej diety i wielkości posiłków oraz dopasowanie ich do organizacji dnia, wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotno-żywieniowo-sportowego. Bardzo pomocne jest też wykonanie analizy składu ciała. Dlatego zachęcam do skorzystania z usług dietetyka. Pozdrawiam
Witam, ponieważ Pani córka nie tylko intensywnie trenuje ale jest również w fazie intensywnego rozwoju fizycznego ważne jest aby całodzienne żywienie pokrywało zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. W diecie córki powinny pojawiać się produkty nabiałowe ze względu na wysoką zawartość wapnia, trzeba zadbać również o odpowiednią podaż pełnowartościowego białka, którego najlepszy źródłem są drób, wołowina, cielęcina, mięso królicze, oraz ryby. Aby córka miała energię do ćwiczeń niezbędne są także węglowodany w postaci złożonej czyli pełnoziarniste, razowe pieczywo, makarony razowe, brązowy ryż a także kasze.W celu zapewnienia odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych każdy posiłek powinien zawierać dodatek warzyw bądź owoców najlepiej świeżych.
Do śniadania również powinien pojawić się dodatek owoców bądź warzyw, w przypadku owsianki można dodać np, starte jabłko lub mieszanka owoców suszonych. Obiad powinien składać się z porcji mięsa (białego lub czerwonego), węglowodanów (w postaci kaszy, ryżu, makaronu lub ziemniaków) oraz surówki. Na kolację mogą być kanapki z wędliną lub serem i warzywami lub np. omlet z warzywami na ciepło. Trzeba również pamiętać, że między głównymi posiłkami powinny pojawiać się też mniejsze (II śniadanie i podwieczorek) w postaci owoców, jogurtów lub dodatkowej kanapki w szkole. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
W celu ustalenia konkretnych zaleceń musiałabym posiadać więcej informacji na temat córki a przynajmniej jej wzrost, wagę... Śniadanie które Pani opisuje jest w porządku - węglowodany złożone obecne w zbożach są niezbędne w celu dostarczenia energii i pobudzenia organizmu. Ważne, aby córka jadała 5 a nawet 6posiłków dziennie w regularnych odstępach 2,5-3h. W każdym posiłku należy dostarczyć pełnowartościowe białka obecne głównie w białym mięsie, rybach, jajach, roślinach strączkowych oraz węglowodany złożone występujące w kaszach gruboziarnistych, makaronach razowych, naturalnym ryżu czy razowym żytnim pieczywie a także dobre kwasy tłuszczowe znajdujące się w tłustych rybach, orzechach, olejach roślinnych np oliwa z oliwek. Posiłki powinny być komponowane w taki sposób aby pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne Pani córki. W celu ułożenia indywidualnej diety najrozsądniej udać się do dietetyka.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla 6-latki uprawiającej sport – odpowiada Mgr Monika Konieczna
- Dzienna dieta dla 12-latki – odpowiada Mgr inż. Ewa Myszka-Nowakowska
- Dieta dla biegacza – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak dostarczać nastolatce potrzebnych witamin? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odpowiednia dieta dla 13-latki – odpowiada Dr Agata Jarnuszewska
- Ćwiczenia i dieta dla 18-latka uprawiającego lekkoatletykę – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Prośba o ocenę diety u 23-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Ćwiczenie Tae-bo a odchudzanie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla dla ucznia i piłkarza – odpowiada Mgr Anna Grzechowiak
- Picie mleka po treningu a budowanie masy mięśniowej – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)