Ćwiczenia i dieta dla 18-latka uprawiającego lekkoatletykę

18lat 183cm wzrostu ok 82kg. Uprawiam lekkoatletyke dokladniej krotkie dystanse 100m 200m oraz trojskok. Mam problem lekko wkleslej klatki piersiowej i szukam cwiczen ktore pomoga mi to poprawic oraz ogolnie zbudowac gorne partie ciala. Preferuje trening w domu. Jakiej diety trzymac sie przy takim treningu?

Witam serdecznie,

Dieta przede wszystkim zdrowa i zbilansowana. Powinien Pan jadać 5posiłków dziennie regularnie w odstępach około 2,5-3h. do tego należy pić od 1,5 do 2litrów czystej wody mineralnej. Dodatkowo zrezygnuje Pan z produktów tłustych, silnie przetworzonej żywności oraz typu fast food i słodyczy.

Musi Pan pamiętać również o pełnowartościowych produktach takich jak bogate w złożone węglowodany brązowe ryże, kasze, razowe makarony czy nawet ziemniaki. Na śniadanie najlepiej sięgać również po pieczywo razowe. Dzięki tym produktom będzie Pan miał więcej energii do ćwiczeń.
Po treningu należy spożyć łatwo przyswajalne węglowodany np z banana i produkt białkowy aby odbudować straty glikogenu i uszkodzenia włókien białkowych.
Po około godz od treningu sięgnąć po pełny obiad(np ciemny ryż czy makaron plus chude mięso i warzywa)
Na kolacje najlepiej spożywać jak najwięcej białka

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Musi być ustalona równowaga między energią wydalaną a przyjmowaną. Odstępstwa mogą doprowadzić do nadwagi lub wycieńczenia organizmu. Dobowe zapotrzebowanie to 66 i 76 kcal/kg masy ciała.Podstawa są węglowodany, są źródłem energii dla pracujących mięśni. Powinny to być węglowodany złożone. Wkomponować naleźy kaszę gryczaną, jaglaną, wieloziarnisty makaron, ciemny ryż, ale bez sosów, bo są trudniej trawione. Unikać należy fast foodów, słodkich bułeczek. Dietetyk, aby ułożyć dietę musi przeprowadzić analizę składu ciała