Jak dostarczać nastolatce potrzebnych witamin?

Jak powinien wyglądać jadłospis 14 latki o średnim wysiłku fizycznym.Nie chodzi mi o dietetyczny ale o taki w którym dostarczałabym organizmowi potrzebnych witamin.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim powinien być bardzo urozmaicony. Każdego dnia w jadłospisie powinny pojawiać się warzywa i owoce, chude mięso lub ryby, produkty mleczne, pełnoziarniste pieczywo i oleje roślinne. W ten sposób dostarczone zostaną witaminy i składniki mineralne z każdej z grup.
pozdrawiam

Dorota Kozak Dietetyk, Szczecin

Witam,
Zapotrzebowanie kaloryczne dziewcząt w wieku od 12-14 lat o średniej aktywności fizycznej wynosi ok 1800 kcal.
Zdrowa dieta powinna być zróżnicowana, posiłki spożywane w miarę o regularnych godzinach,małe porcie, liczba posiłków 5: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Obowiązkowo córka powinna zjeść I śniadanie przed wyjściem do szkoły, na II śniadanie najlepiej pełnoziarnista kanapka + sok, podwieczorek owoc.W skład obiadu zawsze powinny wchodzić warzywa.
Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny.
Powinna pić dużo niegazowanej wody, należny uważać na soki z kartonu są często dosładzane. Najlepiej zaopatrzyć się w sokowirówkę i serwować całej rodzinie soki z owoców sezonowych bądź kompoty.
Dieta powinna zawierać produkty zbożowe: kasze gruboziarniste, pieczywo ciemne (ale nie te z dodatkiem karmelu), makaron razowy, ryż ciemny, ryż dziki. Te produkty dadzą wiele energii na kilka godzin i dostarczą cennych składników mineralnych.
Wiadomo także że nastolatki potrzebują wapń a więc: jogurty,( jogurty pitne dobry pomysł na II śniadanie) sery żółte i twarogowe, mleko, kefiry i maślanki nie zapomnij tez o jajach.
Mięso i ryby. Najważniejsze, żeby były świeże, a ryby głównie morskie np. łosoś. Ryby morskie zawierają kwasy omega-3, które mają same zalety.
Powinnaś być dobrym przykładem dla Twojej córki i także odżywiać się zdrowo , spożywać dużo owoców i warzyw.
Pozdrawiam
dietetyk Dorota Kozak
www.twojadobradieta.pl
dieta za 39 zł