Jak zrzucić kilka kg w wieku 14 lat?

Jestem dziewczyną, waze 62 kg przy 165 cm wzrostu. Mam 14 lat. Wiem, że odchudzanie w moim wieku jest niezdrowe dla mojego organizmu., ale chcialabbym zdrowo i skutecznie zrzucic pare kilogramów. Wakacje spędzałam aktywnie (np. 30 km na rowerze). Jem często, ale w mniejszych ilosciach. Mój prykładowy jadłospis wygląda tak: 8-sniadanie(pieczywo ryżowe z szynką drobiową, pomidor),11-II snaidanie(jabłko) 14-lunch,(jogurt naturalny),17-obiad(kasza gryczana z sosem). Czy dobrze się odzywiam?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim dostarczasz zbyt mało energii w całodziennym jadłospisie, a co za tym idzie również za mało składników odżywczych. Pieczywo ryżowe proponowałabym zamienić na pieczywo pełnoziarniste.
II śniadanie warto wzbogacić o produkty mleczne - moje propozycje to np.jogurt z owocami o orzechami, koktajl mleczny z bananem i malinami, kefir lub maślanka+ sałatka owocowa z orzechami i migdałami itp.
Po drugim śniadaniu kolejnym posiłkiem powinien być obiad -tu najlepiej aby pojawiło się źródło pełnowartościowego białka (chude mięso lub ryby) oraz węglowodany złożone (kasza, ryż brązowy, makaron razowy, ziemniaki). Obowiązkowo obiad powinien zawierać warzywa w postaci surówki, sałatki, lub po prostu gotowanych, czy zapiekanych mieszanek warzywnych.
Jeśli obiad będzie przypadał na przykład na godzinę 16:00, po nim można spożyć jeszcze podwieczorek i przed snem kolację. Tak regularna podaż energii i składników odżywczych, zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej.Warto też pamiętać o codziennej aktywności fizycznej.

Witam, Twój jadłospis jest zbyt niskoenergetyczny, dodatkowo nie jesz kolacji, a ostatni posiłek powinien być spożywany na około 2-3 godziny przed snem. Porcje posiłków powinny być małe objętościowe, ale nie w takim stopniu. Jak sama zauważyłaś odchudzanie w Twoim wieku nie zawsze jest zdrowe, tym bardziej, kiedy robisz to niewłaściwe. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami zdrowego/prawidłowego odżywiania i do nich się stosuj. Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.