Lekka dieta odchudzająca dla 14-latki

Witam. Mam 14 lat, 162 cm wzrostu, jestem dziewczyną i ważę 56 kg. To niby nie tak dużo jak 80 kg, ale w ciągu ostatnich 10 mies. przytyłam prawie 6 kg. Chciałabym wrócić do tamtej wagi, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Proszę o zaproponowanie mi jakiegoś przykładowego jadłospisu. I mam 2 pytania: Czy jeśli nie mam możliwości zmieniać jadłospisu codziennie mogę to robić co kilka dni? oraz Jakie ćwiczenia mogę robić aby zrzucić kilka kg? Pozdrawiam

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała znajduje się w normie, dlatego też odchudzanie nie jest konieczne. Jeśli natomiast chcesz wprowadzić zdrowy styl życia i zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju organizmu polecam stosowanie urozmaiconej diety. Powinna ona obfitować w produkty zbożowe z pełnego ziarna, chude mięso, ryby, produkty mleczne, warzywa i owoce.
Unikać należy natomiast słodyczy, słonych przekąsek, żywności przetworzonej, tłustych wędlin i podrobów, nadmiaru tłuszczu zwierzęcego.
Ważna jest także regularna aktywność fizyczna.
Przykładowy jadłospis jednodniowy może wyglądać na przykład tak:
śniadanie: płatki żytnie na mleku z płatkami migdałów, bananem i brzoskwinią
II śniadanie: bułka pełnoziarnista z jajkiem, sałatą, ogórkiem i papryką
obiad: makaron pełnoziarnisty z grillowanym kurczakiem i pieczarkami w sosie jogurtowo- ziołowym
podwieczorek: koktajl z jogurtu naturalnego i mrożonych malin z płatkami owsianymi
kolacja: sałatka ryżowa z tuńczykiem, kukurydzą i koperkiem + pieczywo

Piszesz, że przytyłaś – nie napisałaś nic natomiast o swoim wzroście. Jesteś w wieku dojrzewania, co oznacza, że Twoja sylwetka cały czas się zmienia, a co za tym idzie również masa ciała i wzrost. Obecna masa ciała jest prawidłowa, dlatego nie odchudzaj się. Nie stosuj diet, ale wyeliminuj swoje błędy żywieniowe. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Pozdrawiam.