Ocena jadłospisu i błędy w żywieniu

Witam :).Ważę 52 kg przy wzroście 156 cm. Czy mój jadłospis jest dobry? JADŁOSPIS: 8:00 śniadanie-owsianka z mlekiem 11:00 2śniadanie-twarożek z miodem 14:00 przekąska-jabłko 17:00 obiad-np.zupa pomidorowa 20:00 kolacja-1 grzanka z dżemem i kubek kakao Dużo ćwiczę na wf-ie, po szkole wracam do domu pieszo (ok.2 km) i jeżdżę konno.Na słodycze pozwalam sobie w niedzielę i jem wtedy 3 kostki czekolady-najczęściej gorzkiej.Jakie popełniam błędy w jedzeniu?Chciałabym schudnąć 4 kg.Proszę o pomoc :)
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przedstawiony jadłospis jest zbyt mało energetyczny. Należałoby wzbogacić dietę w chude mięso i ryby, produkty mleczne i pełnoziarniste produkty zbożowe. Minimum podaży energii w codziennym jadłospisie powinno wynosić 1600 kcal, zwłaszcza z uwagi na wyższą aktywność fizyczną. W przeciwnym razie utrata masy ciała będzie po krótkim czasie skutkowała gwałtownym powrotem do wyjściowej masy, czyli efektem jo-jo.
Polecam również potraktować kakao i dżem jako sporadycznie spożywany element podwieczorku, natomiast na kolację wprowadzić sałatki z dodatkiem pełnoziarnistych produktów zbożowych np sałatkę z tuńczyka z brązowym ryżem lub sałatki warzywne .

Waga 52 kg przy wzroście 152 cm jest jak najbardziej prawidłowa. Jeśli chodzi o ilość oraz częstotliwość posiłków również nie ma zastrzeżeń. Należy jednak zwrócić większą uwagę na urozmaicenie diety w takie produkty jak jaja, ryby, mięso, których zdecydowaniu brakuje w Pani jadłospisie. Warto korzystać z różnorodnych warzyw i owoców, opócz twaróżku spożywać inne produkty mleczne takie jak jogurty czy kefiry. Prawidłowo spomponowana dieta powinna zawierać także pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak kasze, ryż, makaron, pieczywo razowe. Należy dbać także o odpowiednią ilość wypijanej wody mineralnej (ok. 1,5l dziennie).

Witam, Nie napisałaś w jakim jesteś wieku, w związku z tym nie mogę obliczyć jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne i w związku z tym czy kaloryczność jadłospisu jest odpowiednia. Jesteś na pewno jeszcze w wieku dojrzewania (chodzisz do szkoły) w związku z tym przy Twoim wzroście nie powinnaś jeść mniej niż 1900-2000 kcal. Jesz za mało warzyw i produktów pełnoziarnistych, nie widzę też orzechów, nasion, mięsa lub jego zamienników (ryb, warzyw strączkowych lub jaj). Powinnaś wiedzieć jak powinien wyglądać Twój prawidłowy jadłospis. W tym celu zapoznaj się z artykułami w dziale http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.