Nagłe zaburzenie widzenia u 94-latki

Witam, moja mama-wiek 94 lata, funkcjonująca normalnie pod względem psychicznym i fizycznym , dziś (10.01.2013), doznała nagłego zaburzenia widzenia: błyski, kłęby jak gdyby staniolu przed oczyma, gałęzie choinki czy też, jak twierdzi , asparagusu, kolorowe kule. Również chyba zaburzenia świadomości -trochę dziwne pytania, mówienie do mnie, córki, per pani. Czyżby mama doznała przemijającego ataku niedokrwienia? Jaki są możliwości pomocy, leki wspomagające? Dziękuję z góry za poradę. Pozdr.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przede wszystkim Pani mama jak najszybciej powinna zostać przewieziona do szpitala z oddziałem neurologicznym. Niezbędna jest diagnostyka w kierunku udaru niedokrwiennego. Odradzam próby leczenia na własną rękę. Wdrożenie leczenia (w przypadku udaru niedokrwiennego) przeciwkrzepliwego powinno nastąpić jak najszybciej po potwierdzeniu diagnozy.