Dlaczego moja ręka omdlewa?

Witam. Od pewnego momentu zauważyłam u siebie dziwne objawu. Podczas jazdy samochodem prawa reka dosłownie mi mdeleje i osuwa sie z kierownicy, drży, czuje jakby byla ciezka. Po calym dniu nie mam w niej ogólnie sił. Zauważyłam również że moj wzrok sie pogorszył. Bylam u okulisty niby wada sie nie pogorszyła ale czuje ze widze słabiej. Chcialabym pójść do lekarza ale nie wiem kontakt nie do którego pójść od razu. Może sama powinnam zacząć od jakis badań? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, które Pani wymienia mogą mieć kilka przyczyn i rzeczywiście istotne byłoby szybkie zgłoszenie się z nimi lekarza. W przypadku drętwienia ręki bardzo częstą przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba zalicza się do neuropatii uciskowych, a więc schorzeń, które leczy się po konsultacji z neurologiem. Jeśli jest Pani osobą, która dużo pracuje na klawiaturze, to znajduje się Pani w grupie ryzyka tej choroby.

Zaburzenia widzenia to zwykle problem okulistyczny. Najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia to m.in. wady refrakcji, schorzenia siatkówki, zaćma czy jaskra. Zaburzenia widzenia mogą wskazywać także na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a nawet na guza mózgu. W tym przypadku warto byłoby pójść do lekarza rodzinnego, dokładny wywiad przeprowadzony w gabinecie, nawiązujący do możliwości dziedziczenia chorób, trybu życia jaki Pani prowadzi byłby pomocny przy zleceniu kolejnych badań.

Kolejną przyczyną przejściowego pogorszenia widzenia mogą być przemijające napady niedokrwienne mózgu (TIA). Według definicji jest to ogniskowy ubytek czynności obszaru mózgowia (w tym siatkówki), spowodowany niedokrwieniem, trwający nie dużej niż 24 godziny. Przyczyną TIA są prawdopodobnie mikrozatory. Objawy charakterystyczne dla przemijającego niedokrwienia mózgu nie mogą być nigdy lekceważone, a poddane natychmiastowej diagnostyce. I tutaj znów pomocna byłaby konsultacja lekarska, tym razem w gabinecie kardiologicznym.

Życzymy Pani zdrowia oraz szybkiej i sprawnej diagnostyki, warto też o siebie zadbać, znajdując czas na sen i chwilę odpoczynku. Zapraszamy także do lektury artykułów pod linkami, mogą one wyjaśnić pewne wątpliwości.

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka

https://portal.abczdrowie.pl/przejsciowe-zaburzenia-widzenia

https://portal.abczdrowie.pl/przemijajacy-atak-niedokrwienny-tia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-poczucie-bezwladu-i-brak-sily-w-rece

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.